Joel ve Clementine'nın mutlu bir birliktelikleri vardır. İki yıl süren bu mutlu birliktelik, ikilinin ayrılma kararı almasıyla sona erer.

Hangi anıyı silerek başlar insan unutmaya? En acı olanı mı, yoksa unutması en kolay olanı mı?

Beyin hasarı....

Yeni bir tıbbi prosedür mevcut hale getirildi. İstemediğimiz bir kişiyi seçerek o kişiyi hafızamızdan, anılarımızdan silebiliyoruz. Joel bu prosedürü uygulamak için başvuru yapar ve yan etkilerinin beyninde hasar yaratıp yaratmayacağını sorar. Doktor "Teknik olarak konuşursak prosedür beyin hasarı," der.

Joel, eski kız arkadaşı Clementine'nın onu anılarından sildiğini öğrenmiştir. Clementine'nın ayrıldıktan sonra biraz huysuzluk yapabileceğini düşünüyordu ancak anılarından silmek? Yalnızca terk edilmenin değil, anılarından silinme gerçeğinin varlığı da onu ruhsal olarak mahveder.

Bu kişisel bir intikam olayı değil: Clementine'ı hafızasından silmeye karar verir. Ancak gerçekten sevdiği ilk kızı, ölümünden daha acı verebilecek bir şekilde, tüm anılarından çıkarma gerçeğini kaldıramayacağı için bu silme prosedürünü durdurmak ister.

Sürrealizm ile oynamak.

Sil Baştan'ın büyük bir bölümü, hafızayı silme işlemi sırasında belirir ve Joel'in zihninde gerçekleşir. Bu subjektif manzara, yönetmen ve yazar ikilisine gerçeküstü görüntüler ve kavramlarla rahatça oynama özgürlüğü verir.

Aşk hikayesi.

Yönetmen bir iç dünya yaratmak için görsel hileler kullanır. Clementine ile zaman geçirdikleri kitapçıda ve iş yerindeki hatıralarında, kitaplar baştan sona görüntüden silinir ve iş yerinde asılı duran saat gözümüzün önünde adeta erir ve kaybolur. Silme işlemi başarılı bir şekilde nihai hedefine ulaşmaktadır.

Clementine'nın anıları yavaş yavaş yok edilirken hatıraları yeniden canlandırmak isteyen Joel bir hamle yapar. Acılı anılar zihnini meşgul etmiş olsa da sonuçta bu anıları kaybetmek istemediğini fark eder. Kendisini uyandırmak ister ama çaresizlik içerisinde bunu yapamaz. Çünkü tıbbi prosedür başarılı bir şekilde devam etmektedir.

Hikaye, Joel'in hafızaları silinirken, geçmişte yaşanılan mutlu ve mutsuz ilişkiyi de gözler önüne serer. Son bir kez daha, iyi başlayan ve sonradan tadı kaçan bir ilişkiyi izlemeyi kim ister ki?

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları