David Carradine 4 Altın Küre adaylığı ve yüzlerce filmi olan bir aktördü, 2009 yılında hayatını kaybedene kadar.

70'lerin Kung-Fu filmlerinin başrolü; öfkeli ifadesi ve aşırı konsantre rolü ile hafızalara kazınamamış, sönük bir yıldız David Carradine. Quentin Tarantino'nun Kill-Bill filminin Bill'i Carradine ile biraz tanınırmış gibi olup şöhreti geç yakalamış, Avrupanın "Esamesiz" aktörlerinden biri David Carradine.

2009 yılında bir otel odasında ölü bulunmuş aktör. İntihar mı cinayet mi hala tartışılan, Hollywood'da da yıllarca aldığı rollerin hakkını vermiş olan bu star acaba intihar mı etmiş yoksa ortada bir cinayet mi var? Bunu gün yüzüne çıkarmak yetkililerin işi ama şunu söyleyebilirim ki bir zamanlar Yeşilçam aktörlerine yapılan haksızlıklar, Hollywood'da da bazı standart aktörlere yapılmıyor değildi. Gidişi de aktörlüğü gibi sönük oldu.

İsterseniz David Carradine'ı biraz tanıyalım.

1970'li yıllarda televizyon dizisi Kung-Fu ve daha sonrasında da Kill-Bill filmlerinde oynadığı rollerle tanınan bir aktör. Büyük ününü 1972'de televizyon dizisi Kung-Fu'daki dövüş ustası Kwai Chang Caine ile yakaladı. Ayrıca Martin Scorsese'nin Bopxcar Bartha ve Bound For Glory filmlerinde de oynamış olan aktör, son yıllarda Quentin Tarantino'nun Kill-Bill serilerinde de herkesin sevdiği bir rolle beyaz perdeye yeniden dönüş yapmıştı.

Jhon Arthur Carradine, 8 Aralık 1936'da Hollywood California'da aktör bir ailede doğdu. Babası Amerikalı aktör Jhon Carradine'dır.

Carradine genç yaştan itibaren güzel bir sanatçı olmakla ilgileniyordu. Aktör olmadan önce babasından heykeltraşlığı öğrenen genç David, dört yaşındayken renk körü olmasına rağmen kendi heykellerini yaratmaya başladı. Resim ve heykeltraş çalışmaları yapmaya devam eden David sanatın içinde uzun bir süre kaldı, ta ki aktörlüğü keşfedene kadar.

Tiyatro kariyerine San Fransisco Devlet Koleji ile başlayan aktör, Tiyatro ve Güzel Sanatlar Okulu'nu bitirdikten sonra askere gitti. Ordu içinde kendisine Eğlence Birimi'nde yer buldu ve  müzikaller ve dramalar vesilesiyle bu birimle birlikte sahnelere çıktı. Askerliğini bitirdikten sonra New York'a giderek bir sanat ajansıyla görüşen David, oyunculuk kariyerine Broadway'deki bir sahnede canlandırdığı Hamlet rolüyle giriş yaptı.

Carradine'nin küçük ekranlara girişi ise 1972'de yayımlanan bir Tv serisi olan Kung-Fu ile olmuştur. Dövüş sanatları ustası Kwai Chang olarak seyirci karşısına çıktığında yaşı henüz 35'dir.

David Carradine 4 Altın Küre adaylığı ve yüzlerce filmi olan bir aktördü, 2009 yılında hayatını kaybedene kadar.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları