Al Bundy'e gelince, ondan daha eğlenceli bir Tv karakteri daha yaratılabilir mi?

80'lerin en sevilen Tv karakterlerinden birisi olan Al Bundy ve ailesi. Aslında bu şovu izledikten sonra bu aileye hayran kalmamak çok zor. Çok fazla derinliği olmasa da yine de sizi koltuğunuzda tutan bir şeyler var bu dizide. Ana konu karakterlerin aşırı derecede eğlenceli ve alakasız olmasıdır.

Al Bundy karakteri zamanında feministler tarafından ağır eleştiriler almış olsa da sevimli koca ve sevimli baba rolünde hayranlığını zirveye ulaştırdı. Bildiğimiz ikonik aile reislerinden 'Peter Griffin ve Homer Simpson'ın' sevimliliği ile aynı derecede sevimliliği olan Al Bundy, aslında zeki ama biraz kaba ve bu yüzden sevilmiş bir karakter. Kötü niyetinden dolayı değil kabalığı, sadece kaba çünkü asla politik olmak zorunda hissetmiyor kendini.

Al Bundy'nin bu kadar kaba olmasının arkasındaki sebeplere bakınca karaktere hak vermiyor da değiliz. Biraz empati kurarak psikolojisinin derinliklerine inebilir ve karakteri anlamlandırabiliriz. 40'lı yaşlarında, terk edilmiş bir alışveriş mağazasında ayakkabı satıcılığı yapan Bundy'yi bu kadar kaba ve duygusuz yapan şeyler; tembel ve durmadan para isteyen bir eş, küstah ve sorumsuz bir kız, başarısız ve evden ayrılmayı düşünmeyen bir oğul ve durmadan kapılarında biten meraklı komşuları diyebiliriz.

Peggy Bundy, kırmızı kabarık saçlar, yüksek apartman topuklu ayakkabılar, aşırı tembel geçilen zamanlardan ibaret. Yemek yapamıyor, bulaşık yıkayamıyor, çamaşır yıkayamıyor ve bunlar aşırı derecede normalmiş gibi davranıyor. Bütün yaptığı sabahtan akşama kadar koltukta oturup Tv izlemek olan bir ev kadını.

Berbat bir iş, komik bir gelir, berbat bir araba ve sefil bir yaşam. Al her zaman yorgun ve hayattan bıkmıştır ve iş dönüşü koltuğa oturup Tv izlemek onun için vazgeçilmez bir andır.

Bu gösterinin yazarları çeşitli karakter türlerini abartarak Amerikan yaşam tarzını paralelleştirmeyi başardılar. Kalabalık bir karakter kadrosu ve aşırı derecede gerçeküstü durum kullanımıyla her bölümde aptalca ve mantık dışı konuları ele almak için şov yazarlarının, kalite ve etkisi bakımından mümkün olan en üst seviyeye geliştirmeyi başardıkları parodinin aşırı sevimli aile espirisi olarak kabul görmüş her şeyi aşışına tanıklık ettik.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları