Yeni bir yaşam kapısını aralamak için yolculuğa çıkan Ivan, Jamaika'nın başkenti Kingston'a varır. Ancak geldiği gün farkına vardığı şey, bu şehrin bir yabancı için düşündüğü kadar kucaklayıcı olmadığıdır.

Turistlerin daha önce hiç görmedikleri gecekondu mahallelerini gözler önüne seren kentsel bir film.

Kahramanlar son sahneye kadar ölmez.

Jamaica asıllı Perry Henzell'in The Harder They Come,'ı reggea müziği Jamaika'daki mahallesinin ötesinde popüler kılan film olarak bilinir. Film müziği Desmond Dekker ve Maytals yapmıştır ve ayrıca filmin başrolünü Ivanhoe Martin'i oynayan Jimm Cliff'İn  de filmin adını taşıyan hit bir parçası vardır.

Hikaye, taşra çocuğu Ivan umut dolu halde Kingston, Jamaika'ya gelir ama yazıp kaydettiği şarkı da dahil olmak üzere hiçbir şeyden iş çıkmayınca uyuşturucu satıcılığına başlar ve tetiği çekmeye hazır bir gangster haline gelir. Filmin korkunç sonuna kadar filmin müziğine eş bir enerjisi vardır.

Perry Henzell'in incelediği başlıca temalardan biri Gettoların dokunduğu herkes üzerinde yarattığı günlük etkidir. Ortaya çıkardığı şiddet yalnızca suçlular arasında kalmaz, herkesi içine çeker ve tüm Sakinlerin, hayalperestlerin mustarip olduğu bir ıstırap kültürünü sürekli kılar.  

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları