Derek Vinyard, babası zenciler tarafından acımasızca öldürülen bir Neo-Nazidir. Bir gün arabasını soymaya çalışan üç zenciyi acımasızca öldürür ve tutuklanarak hapse gönderilir.

Amerikan Tarihi X, geçmişi görmezden gelmenin onu tetikleyecek bir yanlış olduğu tezini savunuyor.

Nefret yüktür.

Amerikan Tarihi X, ilk bakışta normal bir drama gibi görünebilir. Ancak derinlerde bir yerlerde ırkçılığı ve ön yargıyı ciddi bir şekilde tartışan ve gösteren rahatsız edici bir filmdir. Basit bir hikaye olarak 'Beyaz Dazlaklar' adındaki ortalama insanların kafalarına girerek farklı bir deneyim elde edersiniz. Karşılaşacağınız şey beklentinin ötesindedir. Neo-Nazi felsefesinin ne olduğunu ve nasıl bir şey olduğunu kimseden çekinmeden ekranlara yansıtıyor.

Ve ortalama bir beyaz olarak bu, benim için bir sorun değil. Neden? Çünkü siyahlarla ilgili bir problemim yok; komik olan şu ki etrafımda siyah birileri yok. Peki bu anlatıyı hangi gözle takip edeceğiz? Beyazları çok saldırgan, gözü dönmüş ve ırkçı olarak gören bir siyahi olarak mı? Yoksa tüm sorunların kaynağının siyahiler olduğunu düşünen bir beyaz olarak mı? Ama film bu sorunu tamamen gerçeklere dayanarak bir araya getirdiğinde ister siyahi olun ister beyaz, bu filmi seveceksiniz.

Amerikan Tarihi, öldürülen babasının intikamını almaya çalışan bir gencin hikayesidir. Babasının uyuşturucu satıcısı bir zenci tarafından öldürülmesinden sonra Derek, faşist bir çetenin üyesi olmuştur. Babasının ölümünün intikamını bu örgütün kendileri gibi olmayanlara yaptığı saldırılar ve tacizlerle almaya çalışan Derek, bir gün kontrolden çıkar iki zenciyi öldürür ve hapse girer.

Bu süreçte küçük kardeşi Danny de abisinin izinden gitmeyi seçer. Derek hapiste geçirdiği süre boyunca bambaşka bir adam olmuş, yaptığı hatalardan pişmanlık duymuştur. Artık bir 'Dazlak' Değildir ve tek amacı kardeşini bu yanlış yoldan geri döndürmeye çalışmaktır. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları