Caleb dünyanın en önemli teknoloji şirketlerinden birinde yazılımcı olarak çalışmaktadır. Düzenlenen bir ödül yarışmasında 1 haftalık bir ödül kazanır.

Ex Machina'da çok şey oluyor ve yarından sonra ne olacağı hakkında hemfikiriz.

Bıçak Sırtı Walkman ise Ex Machina Iphone'dur.

Ex Machina'daki yapay zeka Ava kurgusal olabilir ancak gerçek dünyada yapay zeka mechaların ilerlemesi hızlı bir şekilde ivme kazanmaktadır. Öyle ki dünyaca ünlü astrofizikçi Stephen Hawking, son zamanlarda yapay zekanın bir tehdit oluşturduğu ve insanoğlu ırkının sonunu  getirebileceği konusunda bir uyarı yaptı.

Bu düşünce, SpaceX ve Tesla'nın kurucusu Elon Musk ve Microsoft'un saygın kurucusu Bill Gates tarafından da desteklenmektedir. Bu yılın başlarında yapay zeka uzmanları, bu büyümeyi kontrolünün ötesine geçmemesi için dikkatli bir şekilde takip edeceklerine dair bir bildiriye imza attılar.

Genç Caleb, sadece Silikon Vadisi'nin değil dünyanın da en önemli şirketinde yazılım uzmanı olarak çalışmaktadır. Şirket CEO'su Nathan ise insanlardan uzakta, bir dağ evinde yaşamaktadır. Caleb, düzenlenen bir yarışmada Nathan'ın dağ evinde 1 haftalık bir ödül kazanır. Fakat içine çekileceği deneyden habersizdir. Ava adında güzel bir robot kızın bedeninde, dünyanın ilk gerçek yapay zekası Caleb'i beklemektedir.

İnsanın daha önce yaptığı iyilikler onu korur.

Hollywood bu tür insan ve makine ya da insan/makine hakkında onlarca film yaptı. Blade Runner gibi klasiklerden Chappie gibi klasiklere kadar hepsi eşit olarak yaratılmamıştır. Garland'ın orijinal hikayesinin -insan ve makine ana fikir olarak göz önüne alındığında- bir İngiliz yapım makine ile büyük benzerlik taşıdığını söyleyebiliriz. Bununla birlikte Ex Machina,bir insan olmanın ne demek Olduğunu daha derin ve felsefi bir şekilde ele alıyor. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları