İranlı yönetmen Ashgar Farhadi'nin Elly'si çekici, gizemli bir tatil yurdunda eski arkadaşlardan oluşan bir grup arasında geçen bir hikayeyi anlatıyor.

"Elly, bir varmış bir yokmuş!"

Elly Hakkında, sahtekarlık ve sahtelik konusundaki karmaşık ahlaki boyutlarıyla, İranlı sinemacı Asghar Farhadi'nin meşguliyetlerinin merkezinde olabilir. Ancak başlıca varoluş nedeni, insan davranışının trajik doğrusuna duyduğu hayranlık, nasıl başarısız olduğumuz , başkalarını nasıl başarısızlığa uğrattığımız ve çocukça zayıflığımızın hayatlarımızı mahvetmeyi nasıl tehdit ettiğidir. Farhadi'nin melodramlarında insanlar iyi niyetlidir ancak genelde sahip oldukları bencillik ve korkular, hareketlerini şiirsel bir şekilde zayıflatır.

Elly Hakkında, küçük beyaz bir yalanın gücünü hafife almanın kötülüklerine odaklanmaktadır.

Elly Hakkında filmi, İran sahilinde kurulan kırık dökük ve birkaç günlüğüne kiralanmış bir evde bu grubun birbirlerine söyledikleri küçük beyaz yalanları anlatıyor. Bazı seyirciler fark etse de genel seyirci kitlesi izlerken pek de farkına varamıyor, yalanlarla ters köşe yapma durumunun. Bu yalanların her biri ahlaki değerleri, toplumsal kalıpları ve sarsılamaz kuralları olan bir sarmalı oluşturuyor.

Farhadi beyaz yalanlarla çizdiği bu resmi ustaca kullandığı sade sembollerle detaylandırıyor.

Elly Hakkında filminde; modern İran kültürü ile İslami inancın sert katılıkları ile baskıları arasındaki gerginliği, şaşırtıcı yalanları meydana çıktığı anda arkadaşlar arasındaki kopmaların nasıl dayanılmaz hale geldiğini ve bu çatışmalar hakkında söylemek istediği daha çok şeyi olduğunu belli eden Farid Farjadi'yi izliyoruz.

Her ne kadar Farjadi'nin standartlarına göre mükemmel gözükmese de Elly Hakkında, yıkıcı ve trajedik bir klasik. Bu anlamda duygusal açıdan kapsamlı bir deneyim vadediyor izleyenlere.

"Kötü bir son, sonsuz bir umutsuzluktan daha iyidir."

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları