Soğuk Savaş döneminde Ruslara saldırmak için binbir türlü bahane aramakta olan çılgın General Jack D. Ripper, Rusların Amerika halkının vücut sıvılarını kirlettiği gerekçesiyle büyük bir nükleer saldırı yapmaya karar verir.

Kulağa hoş gelmese de Nükleer Savaş ihtimali hakkında yapılmış en iyi kurgusal komedi.

Keşke bizde de şu kıyamet günü silahlarından olsaydı.

Artık endişelenmeyi bıraktık ve nükleer bombalarla yakında yok olabileceğimiz ihtimaliyle yaşamaya alıştık. Demek istediğim Soğuk Savaş'ın üzerinden yıllar geçti, Komünizm öldü ve artık büyük güçler aleni olarak birbirleriyle savaşmıyor. 

Peki ya bir şeyler ters giderse? Trump ve Cinping ikilisinden biri yanlışlıkla masada bulunan kırmızı düğmeye basarsa ne olur? Muhtemelen bu sorunun cevabını Savunma Bakanlığı verecektir ancak Stanley Kubrick bunu kurgusal bir karargah ortamında, oldukça yetkili sert adamları yuvarlak masa etrafına toplayarak kişisel olarak cevaplamak istiyor.

Muhtemelen Hava Kuvvetleri'nin muhafız subayları, bu filmde de anlatıldığı gibi olası saldırının gerçekleşmesini engelleyecektir. Ancak Kubrick'in de dediği gibi: "Ya bir şeyler ters giderse ve işler kontrolden çıkarsa? O zaman ne olacak?"

Dr. Strangelove, yalnız bir politik eleştiri olarak değil, aynı zamanda güçlü azgın erkeklerin savaşla kurdukları erotik ilişkilere dair bir cinsel komedidir. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları