Da Vinci'den sonra Serra Yılmaz'ın 'Son Akşam Yemeği'ne hazır mısınız ?

Gizem ve çekicilik üzerine yeni bir renk... 21. yüzyılın aşikar çekiciliği, her 10 kişiden 8'inde bulunan ve kolay taşınabilen multimedya aygıtı filmde ön nesne olarak karşımıza çıkıyor. Film naif bir şekilde arkadaşlık senteziyle başlar. Henüz herkes diyalog ve eğlence evresine geçmemiştir, ta ki o gösterişsiz yemek masasına oturana kadar... Çarpıcı bir şekilde ilişkiler üzerinden ilerleyen, romana benzer bir anlatı ortaya koyar. Maddi durumları iyi sayılabilecek yedi kişi akşam yemeği için bir araya gelirler ve biri istemsizce, sadece eğlence amaçlı bir fikir ortaya atar. Birbirlerini tanıdıklarını ve çok yakın olduklarını hisseden yedi kişi, yavaş yavaş gerçek yüzlerini göstermeye başlayacaktır.

Bir oda dolusu arkadaş... Henüz kırılan, dökülen bir şey, sinir krizine giren biri veya şiddet unsuru ortada görünmemektedir. Her ilerleyiş ve ayyuka çıkma endişesi ile yeni bir gizem ve gerilim komplikasyonları, entrika katmanları getirmektedir. En ilgi çekici şey ise hepsi kolay hayattan gelmiş şehir çocukları ve her biri gerilime doğru ilerleyen bu sert süreçten habersizdir. Ayrıca sonuç için hiç hazır değildirler. Farkında olmasalar bile filmdeki en eğlenceli şey, aslında birkaç arkadaşın birbirlerine karşı içten içe besledikleri kin ve düşmanlıklara şahit oluşumuzdur.

Cebimdeki Yabancı, bir ayarını klostrofobik ve dramatik bir avantaj olarak kullanmakta başkaldırı, modern dostlukların komik tonunu hem korur hem de konularla uğraşır. Özelimize, ailemize, sadakat ve cinselliğe dokunurken bile biraz trajikomiktir ve orta sınıfın entelektüel kavgasının ortasındaki gerginlik ve tehlike hissini aşikar bir şekilde hissettirmektedir. Açıkça teatral ancak bir oyun filmi gibi hissediliyorsa da gerçeklerin görülmesi gereken bir oyun .

Her filmin eskizi, aslında orta sınıf Beyaz-Türk cephesindeki içten olmayan hikayelerini, sahip oldukları ve takındıkları iki yüzlü ters-yüz kavramlarını ortaya çıkarmak için kendi karakterlerinin gerçeklerinin katmanlarını yavaşça ve şeytani bir şekilde saymanın yoluna sahiptir. Amaç her ne kadar evdeki arkadaşlarla oturup yemek yemek olsa da şahane donatılmış bir masa, İtalya'dan getirilen renk ve açı, elit grup karışımını bastırılmış aşağılık duygularımız yüzünden mahvetmektedir.

Yerleştirilen hikaye yedi ana karakterin akşam yemeği partisi... Doğal bir sürecin varlığının toplumsal inceliklerine dayanmakta ve herkesin sakladığı yalanlar ve gerçeklerle sürekli olarak uğraşmaktadır. Filmdeki gizem ve hassasiyet bazen açıkça gelişmektedir. Filmin doğası toplumsal uygunluğu küçümser. Keyif ve keyifsizliğin üstesinden gelindiğinde misafirler, bilinçsizce başka bir moda ve evreye geçmektedirler.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları