Siyasi bir komplo sonucu masum bir adam müebbet alır. Kardeşi ise bunu kabullenemez ve ikisini de hapishaneden dışarı çıkaracak çok iyi bir planla içeri girer.

"Kural kuraldır, onlar olmazsa barbarız demektir."

Büyük Kaçış, popüler suç dizileri arasında en özgün yapımlardan birisidir. Stili, heyecan veren anları ve aksiyonu ile üst düzey bir mini seridir. Michael Scofield bir bankayı sadece yakalanmak ve hapsedilmek için soyma kararı alır. Kendisi ve ölüme mahkum edilen abisinin özgürlüğü için çok ince ve detaylı hesaplanmış bir plan kurar. Ve az sayıda yetkilinin bildiği şey ise hapishanenin mimarının Scofield olduğudur.

Karakterlerin gerçekten çok iyi kurgulanmış oluşundan ötürü izlerken onları gerçekten tanımak istiyorsunuz ve çok iyi oyunculukları ile tahmin edilemezlik sunuyorlar. Bazen geçmişte ne yaptıklarını, nasıl suç işlediklerini ve sebeplerini bir flashback yardımıyla yönetmen bizlere gösterir. Yapımcı duygusal olarak bir bağ kurmak ister müşterileriyle. Seyircinin karşısında bir suçludan ziyade bir insan görmesini ister ve bunu çok iyi başarır. Derin ve parlak performansları sayesinde çok dikkat çeken Dominic Purcell ve Wentworth Miller şaşalı ve üst düzey bir oyunculuk sergiler ve üzerlerine düşen görevi en iyi şekilde yerine getirirler.

Hikaye ilk başlarda biraz şaşırtıcı görünse ve bazı gerçekler yanlış olsa da asla inandırıcılığını kaybetmemektedir. Mekan ve karakterler, nasıl davrandıklarını ve nasıl tepki verdiklerini düşününce bazen gerçekçi bazen kurgu gibi geliyor olsa da hikayeyi daha izlenilir kılmaktadır. Öykü aslında çok iyi ele alınmış ve detaylı olarak sunulmuştur. Bu dizinin kendi tarzı ve kabuğu kabul görmüş ve dünya üzerindeki kendi izleyici kitlesini yakalamıştır.

Bir hapishaneden kaçmanın en temel fikri, eskilere dayanır ve bu sebepten adrenalin dozu yüksek bu düşünce gösteriyi orijinal kılmaktadır. Sinematografisi bir harika ve kendine özgü görünüme sahip serilerden birisidir. Ruh hali, tarzı ve aksiyonu gerçekten çok şahane durmaktadır.

Konusu çok bilindik gibi gelse de ince akıl oyunlarının bol bol kullanılması sonrası orijinal bir hikaye karşımıza çıkar. Michael'ın ağabeyi Lincoln, Başkan Yardımcısı'nın kardeşini öldürmekle suçlanır ve idam kararı alınır. Bunun ardından Michael bir banka soymaya karar verir; böylece kardeşini kurtarabilmek için hapishaneye girebilecektir ve detaylı bir şekilde çalışarak vücuduna kazıdığı hapishanenin detaylı planı, onların en büyük umudu olacaktır.

Şimdi Michael'ın hakim karşısındayken, henüz suçu ve gideceği hapishane dahil belli değilken kendisine sorması gereken soru şu: Abisiyle aynı hapishaneye düşme ihtimali yüzde kaç?

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları