Yönetmen koltuğunda Selçuk Aydemir'in oturduğu komedi türündeki filmin başrollerini, Ahmet Kural ve Murat Cemcir üstleniyor.

...Tek gerçek, getireceği büyük kârın dışında, kaliteli bir şey sunmak için çabalamış olduğudur.

Şifreyi çözmeye hazır mısın?

Köy cenazelerini oldum olası anlayamamışımdır. Aşırı kalabalık oluyor, tanıyan tanımayan herkes orada, İmam "Hakkınızı helal ediyor musunuz?" dediğinde hep bir ağızdan "Helal ediyoruz," denmekte. Ya ölen adam uğursuz itin tekiyse? O yüzden benim naçizane önerim, her cenazede meftah ile ilgili bir CV dağıtılması. Katılanlar bu bilgileri okur: "...Üç yıl cezaevi, yaralama, hırsızlık ve gasp... Hmmm..." Bunu okuyan bir kişi belki de "Bir dakika imam bey ben hakkımı helal etmiyorum!" diyebilir. 

Selçuk Aydemir, aynı ekiple ve 'yılda bir film' temposuyla aralıksız çalışmayı sürdürüyor. Bu yoğun tempoda sürekli mizah üretmek olanaksız ama Aydemir'in her filmi ortalamanın üzerinde, hatta iyinin bile üzerinde. Bunu görmek için illa sıkı bir sinemasever ya da iflah olmaz bir 'Kardeş Payı' hayranı mı olmak gerekiyor? Hiç sanmıyorum.

Son filmlerinden Düğün Dernek ya da Çalgı Çengi, komedi adına birer başyapıt sayılabilir. Çünkü bu şakaları anlamak için çok yüksek bir zeka seviyesine sahip olmanıza ya da pop-kültüre hakim olmanıza gerek yok. Bu filmleri kavramak ve tadına varmak için TC vatandaşı olmanız, arada bir de insan içine karışmanız yeterlidir. 

Ama bu film komedinin de ötesinde. Selçuk sanki -çağdaş bir Ertem Eğilmez ve Natuk Baytan gibi- içinde bulunduğu topluma bakar, onun tüm kusurlarını, acıklı ve gülünç yanlarını, zayıflığını ve yüceliğini görür. Bunları da büyük bir tevazu içinde, yalnızca içinde oksijen aldığı  ve çok yakından Tanıdığı çevreye taşır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları