Şüphe büyük bir strestir, buna ancak güçlü insanlar dayanabilir.

"Şüphe duymayan hakikati bulamaz."

Ayin, şeytan çıkarma ritüelini beklediğimizden daha ciddiye alır vaziyettedir. Şeytanın dünyada, canlı ve aktif olduğu varsayımıyla başlar hikaye ve ruhuna şeytan saklanmış bireyler üzerinde şeytan çıkarma ayininin işe yarayacağını varsayarak ilerler. Aksi halde izleyeceğimiz bir dram olmazdı herhalde? Metafiziksel olarak "canlı" kelimesine hemen atlamıyor. Daha çok zaman ve mekanın dışında var olan bir varlığın, hayatta olduğu varsayımı üzerinde durarak ilerleyen bir gerilim sunuyor.

Hikaye, Vatikan'daki şeytan çıkarma olaylarını incelemesi için Yüksek Heyet tarafından görevlendirilen bir rahibi konu alıyor. Peder Gary Thomas'ın gerçek deneyimlerine dayanıyor hikaye.

Karşımıza çıkan genç Stajyer Peder Michael bir aziz değil. Kutsal yeminini etmeden önce dört yıllık üniversite eğitimini alabilmesi için eğitiminin maliyeti olan 100.000 dolarlık öğrenci bursu, Roma'da bir ay sürecek eğitimi kabul etmesiyle başlar. 

Roma'da istenilen derslere katılır ve kutsal yazıları tartışır. Daha sonra deneyimli bir şeytan çıkarıcı olan Peder Lucas Trevant ile biraz zaman geçirmesi tavsiye edilir. Peder Trevant ve Peder Michael birbirleriyle iyi bir iletişim dili yakalar. Bu dostça konuşmalar neticesinde karşılarına çıkan sorunlardan arınmalarını izleriz, olgun ve toy birisi olarak inanmaları için.

Öykü bilindik "Şeytan" filmine yakın bir kabuğa sahip, şeytan çıkarmalarını gerçekleştiren rahipler hakkındadır. Şeytanın ele geçirdiği çarpık figürler üzerinde kullandıkları haç ve dualar ile etkileyici bir kutsal ayin sonrası gelen zafere tanık oluyoruz.

Bu film korku klasikleri içinde Athony Hopkins'in zekası ve hassasiyeti sayesinde, en iyi diyalog performansına sahip gerilimlerden biridir. Psikolojik ve zihinsel olarak tüm inançlarından kopmak üzere olan kanatları altına aldığı, inanmak için kendini kanıtlayan, sıra dışı güce sahip şüpheci bir rahibe ilham kaynağı oluyor.

Tüm mesele sabırla alakalı, ahlaksızca düşünülen bir amaç ile ele alır. Hem inanç hem de inançsızlık burada öne çıkan en radikal detaydır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları