Üç renk serisinin ikinci ve en ironik filmi, Eşitsizlik üzerine kurulu yeni bir ilişkinin mahvedici dinamiklerini anlatan Üç Renk: Beyaz'da, Karol adındaki Polonyalı bir kadın kuaförünün aniden değişen hayatına tanık oluyoruz.

Kieslowski, karakterlerinin hareketlerini bir kuklacı gibi kontrol ediyor.

Mavi, özgürlük; Beyaz, eşitlik; Kırmızı, kardeşlik. Bu üç kavrama oldukça yakından baktık; günlük hayatta nasıl işlediklerini ancak bireyin bakış açısından inceledik. Bu idealler insan doğası ile çelişkilidir. Onlarla aslında pratik olarak nasıl yaşayacağınızı bilmiyorsunuz. İnsanlar gerçekten de özgürlük, eşitlik ve kardeşlik istiyor mu? Krzysztof Kieslowski.

Her eylemin bulacağı bir karşılık illaki vardır. Her ne kadar işin içinde sevgi, aşk gibi kavramlar yer alsa da içgüdüsel tepkilerimiz çok farklı tezahür edebilir. Karol, Paris'te yaşayan bir kuafördür. Evliliklerini cinsel açıdan yeterli bulmayan karısının kendisini boşaması ve çalıştığı kuaför salonunu ateşe vermesinin ardından zavallı adamı kundakçı olarak gammazlaması bardağı taşırır.

Memleketi Polonya'ya dönemeyecek kadar parasız ve duygusal olarak çökmüş olan Karol, sevdiği Karısıyla durumu eşitlemek için fantastik bir planın peşine düşer.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları