Bu gösteri sadece birkaç yıl sürmüş olsa da hâlâ en iyiler arasındaki yerini korumaktadır.

1977 yapımı serimiz, bir adamın işlemediği bir suç yüzünden suçlu bulunmasıyla başlar. Çoğumuzun izlemiş olduğu 'Kaçak' filminden tanıdığımız Dr. Richard Kimble tarzındaki bu bilindik hikayede, suçlamanın ardından dağlara doğru kaçış sürecinin kendi yaşam formunu oluşturmasına tanıklık ediyoruz. Karakter hem izletiyor hem de öğretiyor. Ana karakter pek belli etmese de kendisini zamanla tanıtıyor ve gizliliğini parça parça yok ediyor. Film de doğa olaylarına tanık olmamız gibi Adams ve Pyle'ın dostluklarına da tanıklık ediyoruz.

"Adams, yaratıcının bize sunmuş olduğu büyük armağanlara boyun eğiyor ve saygı duyuyor."

Bu tür Tv dizileri aslında unutulmuş bir ana hikayeyi, insanların hatırlamadığı ya da bugün bile göremediği bir gösteri sıcaklığını ve sevecenliğini etkili bir şekilde iletmektedir. Mükemmele yakın bir karakter sunan Dan Haggarty tarafından canlandırılan Grizzly Adams'ı sevebilirsiniz ve onun gibi bir doğa adamı olabilirsiniz.

Filmde masum bir adam olan James Adams'ın, kanundan ve hükümlerinden dolayı modern hayatı ve sivil haklarını bırakarak yerleşik düzenden kaçışını ve vahşi doğaya kendini atışını seyrediyoruz. Kanun koyuculara ve kanun koruyuculara yakalanmamak için ise durmadan hareket etmek ve ilerlemek zorunda olan vahşi adam rolünü kendi kendine kabul ettirmek zorunda kalışına tanıklık ediyoruz. Bu hikaye aslında 1850'li yıllarda yayımlanan, sahnelenen ve tüm zamanların en çok kullanılan hikayelerinden birisi olma özelliği taşımaktadır. Bir ayıyla dost olma gibi akıllarda kalıcı sahneleriyle Adams, yardıma ihtiyacı olan insanlara yardım eden 'Hızır' rolünü de üstlenmektedir.

Ormanın derinliklerinden başka bir ülkeye açılan kapıyı ve yolu, oturduğumuz koltuklardan güzel bir görsel anlatımla izlemekteyiz. Başladığımız yönleri bize gösteren bu mini yapımda doğanın, biz müdahale etmediğimiz sürece bize güzellikler sunmaya devam edeceğini anlatılmaktadır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları