Jean Dujardin & Louis Garrel'in başrollerini birlikte paylaştığı J'accuse Emile Zola'nın ünlü Suçluyorum adlı mektubunu kaleme almasına da neden olan tarihi Dreyfus davasını odağına alıyor.

Amaç: Geçmişi bugüne çekmek değil, geçmişi tanımlayan düşünce yapısının içine almaktır.

Sır diye bir şey yoktur!

1894'te Fransız ordusunun genç komutanı Albay Alfred Dreyfus haksız yere casusluk ile suçlanır ve mahkum edilir. Bir yıl sonra, Georges Picquart suçlamaların iftira olduğunu gösteren kanıtlara ulaşır ve on yıl boyunca gerçeği ortaya çıkarmak için mücadele eder.

Subay ve Casus gibi Fransız filmlerinin dışarıda garip ve tartışmalı bir ünü var. Bir de tam üzerine kamera arkasına 86 yaşında ki Roman Polanski'nin geçtiğini hesap edin...

Emile Zola'nın dönemin Fransa Cumhurbaşkanı'na hitaben yazdığı Suçluyorum! başlıklı mektubuyla tüm dünyanın gündemine oturan, tarihin bu en ünlü siyasi davasının hikayesi günümüzdeki örneklerine şaşırtıcı benzerliğiyle de dikkat çekiyor. J'accuse..! onurlu bir askerin kötülük karşısında Eğilip bükülmeden, yalnızca gerçekleri savunarak adalet mücadelesini nasıl kazandığını anlatıyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları