Londra ve İskoçya arasında postane çalışanları tarafından geceleri posta deposunda gerçekleştirilen çalışmanın içeriği ile işçi sınıfını beyaz perdeyle tanıştıran ilk yapımlardan olma özelliğini taşıyor.

Bugünün İngiltere'sindeki resimlerde etkisini hissettirmeye devam eden İngiliz belgesel hareketinin de babası John Grierson, "Belgesel" terimini yalnızca gerçekliğin yaratıcı muamelesine teşebbüs eden bir filmi tanımlamak için kullanmamıştır. Birincil amacı, izleyicilerin kolayca tanımlayabileceği gündelik etkinliklere odaklanmaktı ve böylece, sınıfları gruplandıran komşularının iyiliğe katkısı hakkında bir fikir vererek topluluk mutabakatını iyileştirmeye çalışmıştır.

Buhar, kömür, kollar, pistonlar... 1930'ların İngiliz belgesel hareketinin Gece Postası'na göre İngiliz emekçilerinin endişelerini ve hırslarını daha iyi anlatan bir film yoktur. Wright ve Watt tarafından yönetilen film, 1936'da serbest bırakılışının ardından Cambridge Sanat Tiyatrosu'nda galası yapıldıktan sonra GPO Film Birliği'nin en büyük gişe başarısını kazanır. Robert Flaherty ve diğerlerinin çalışmalarına rağmen belgesel filmleri, o zamana kadar Hollywood'un ana filmi gerçek eğlenceden önce boşluğu doldurmaya yönelik donuk, bağnazlaştırıcı yollar olarak görülüyordu. Gece Postası, Londra'nın hikayesini "Posta Özel" adlı Glasgow'u ve onun için çalışan adamları şiir, müzik, güzellik ve kahkaha katarak değiştirir.

GPO Film Birliği, 1933'te John Grierson tarafından kuruldu. Fonlar maalesef sınırlıydı ancak Grierson az para için çalışmak isteyen ve sol görüşlü sempatisi olan genç erkekliği ile işi almayı başardı.

Gece Postası mükemmel bir film. İngiliz Film Enstitüsü, sadece bir dijital koleksiyonerin baskısında dijital olarak yeniden canlandırılmış bir versiyonunun hazırlanması için değil, zamanlaması içinde onurlandırılmalı. Auden'ın doğumunun yüzüncü yılı, yakın gelecekteki yeteneklerinin çeşitliliğini bir başka anımsatıyor.

Filmdeki sihir, insan bağlantılarını kutluyor; umutlu ve tatlı, büyüleyici ve unutulmaz.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları