"Bu kaset kendi kendini imha edecektir."

"Bir insanın gerçek kişiliği iyilik yapmak zorunda olmadığı insanlara karşı davranışlarından belli olur."

1966-1973 yılları arasında kısa bir sürede yeniden yayımlanan ve orijinal Star Trek serisinin şablon yoğunluğunu veya özgünlüğünü asla kavrayamayan sayısız taklitçi yapım için defalarca ilham kaynağı olarak yer almış bir yapım olmaktadır. Hangisinin orijinal hangisinin maske takmış olduğunu bir türlü kavrayamadığımız bir sürü karaktere sahip mini bir dizi olarak tasarlanan Görevimiz Tehlike'de, Martin Landau'nun kılık değiştiren usta ajan Rolin Hard olarak sergilediği performansı hala hafızalarda yer almaktadır.

Mission Impossible, 60'ların en sağlam ve ciddi şovlarından birisidir. Casusluk geriliminin türüne ne kadar ilham verdiği aşikardır. Her bölümde çözülmesi gereken bir gizem vardır ve her biri IMF ekibi ile başarıya ulaşan onlarca imkansız görev başarıya ulaşır ancak kimse filmlerdeki gibi gökdelenden sarkma ya da yüksek hızda bir araba kovalamacasında bulunmaz. Üretim değerleri döneminde gerçekleştirildi ancak aynı zamanda müziğin kullanımıyla ve çabuk diyaloglar ile yaratıcı hikayeler kullanarak izleyiciyi kendine çekti. Yaklaşık 200'ü aşkın bölüm, nadiren kendisini kopyaladıve bazı ünlü yıldızları konuk bünyesine dahil etmeyi başardı. Yıllarca yayınlanan en uzun casusluk dizisi olmuş ve günümüze kadar klasik halini korumuştur.

60'lı yılların ünlü televizyon dizisinin olağanüstü derecede hoş tema melodisi ve akıcı bant konuşması ("Birazdan bant kendi kendini imha edecektir.") ile tekrar izlenildiğinde bile aynı saygıyı hak ediyor. Gizli ajanlar grubunun öncülüğünde görevleri yeniden keşfetmek ve hataya müsaade etmeden sonuçlandırmak ekibin asli görevidir.

M-I'ı özel ve takip edilir kılan şeyler sırasıyla hile ve özel efektlere bağlı aktörlerin yetenek ve inandırıcılığına bağlı olmasıdır.* Sahne ve makyaj da inandırıcıdır; bu yüzden yapılan tüm filmler maalesef orijinalleriyle boy ölçüşebilecek kadar kaliteli değildir. Genel olarak bakıldığında Görevimiz Tehlike, bu türdeki diğer tüm seriler için bir standart oluşturuyor ve çoğu orijinalinin yakınına dahi yaklaşamıyor. M-I'yı  eşsiz kılan şeyler aslında şimdiye kadar tasarlanmış en karmaşık casusluk hikayelerini içermesi ve tümüne bakıldığında dizinin anlaşılır hikayesi. Karakterleri, görsel stili ve müziği gerçek bir ticari marka haline geldi.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları