Sinematik formda hareketli ve merak uyandıran bu film, melodramatik hikaye anlatımının en iyi örneklerinden biridir.

En ilginç ve eğlenceli cinayet gizemini ortaya koyan, geniş kitleye hitap edebilmek için bir ödül paketi niteliğinde yazma, yönlendirme, oyunculuk ve düzenleme mükemmelliğini sergileyen bir film, Malta Şahini.

John Huston, aktör Walter Huston'un oğlu, film yapımcılığının yanında filmin yönetmenliğini de yapıyor. Yönetmenlik olayına girişi, tempo geliştirme ve çeşitli oyuncuların ele alınması konularında büyük bilgisini sergilenmesi ile dikkat çekiyor.

Büyük önem taşıyan Humphrey Bogart'ın göz kamaştırıcı performansı, dikkat çekici tasvir niteliğindedir. Ki bu, kayan çerçeve değerlerinde filme ölçülemez bir gerilim katıyor. Bogart, sadece süre boyunca yargılama hakimiyeti sağlamakla kalmaz, aynı zamanda birkaç küçük sahnede yer alan en büyük motivasyondur. Mary Astor da ustaca sahnelere kadar çift geçişli bir maceraperest rolünü ustalıkla çiziyor.

Hikayesi, özel dedektif Bogart'ın Bayan Aster adına bir dava açması için çağrıldığında yaşadığı deneyimlerin ayrıntılarını anlatıyor. Malta Şahini, birden kendini eline geçen garip karakterler tarafından işlenen birkaç cinayetin ortasında buluyor. Bogart; yasaların sınırları içinde kalmak, gevşek uçları toplamak ve sonunda onları bir araya getirmek için yaratıcı fikirler kullanmak suretiyle polisin menfaatleri için suç dizisini çözmekte film boyunca. Melodramatik eğlencenin ilginç bir parçası olan Malta Şahini, zirveye çıkmak için dikkat çekici bir dizi seriden hızlı bir şekilde dokunmuştur.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları