Ketenpere, 05 Kasım 2017 itibariyle sinemalarda.

Ketenpere, kökeni itibari ile tuzak anlamını taşıyan film ismine yakışır bir ilerleme gösteriyor.

Oğlum bak Git, Çılgın Dersane gibi komedi filmlerinin yönetmeninden yine komik bir film. Tamamen ticari amaç güdülerek hazırlanmış olan bu film, Şafak Sezer'in Kolpaçinovari filmlerinin bir devamı niteliğinde. Yine aynı ekip, yine standart semt kabadayıları ve aralarına girmek isteyen fırsatçı karakter Kalender... Şafak Sezer komedilerini seven biri olarak bu film de iyi olmuş diyebilirim ama filmlerinin dönüp dolaşıp aynı yere varması bir beklenti içine girmenize engel oluyor. Yine bilindik bir senaryo, yanlış zaman, yanlış mekan, absürd karakterler, biraz şans ve biraz da Şafak Sezer mimikleri ile biten bir film. Bütün filmler drama, aksiyon olup bizi şaşırtacak değil ya; sonuçta Şafak Sezer de bir yol bulmuş neden riske girip farklı arayışlarda olsun ki? Tutmuş bir işin devamını getirmekten daha mantıklı ne olabilir ki?

Filmimizde Hakan Ural yine ağır abi rolünde, yine ciddi adam pozlarında... O da yolunu bulmuş; bir çıta üstüne çıkmadan garanti bir şekilde o da devam ediyor. Bilindik üzere yine semt, mafya, rajon, cezaevleri, küçük adamlar, büyük adamlar, hayaller, gerçekler üzerine yapılmış hoş, sıcak ama bilindik bir film.

Filmin konusuna gelecek olursak Cast şirketinde tam maaşlı ve sigortalı olarak çalışan Kalender'in kendi işini kurmayı hayal etmesini seyrediyoruz. Bu iş Kalender'e göre değil, o kendi Cast ekibini kurup kendi filmini çekmek istiyor. Bir bakıma Şafak Sezer kendi kendini oynuyor diyebiliriz. Bundan 20 yıl önceki Şafak'ı izliyoruz gibi. Kalender bir akrabasının pis işlerinden dolayı karıştığı bir suçu kendi üzerine alır ve cezaevine girer. Bu da İstanbul'da adaletin nasıl işlediğini insanlara göstermeye yarar, Behzat Ç.'nin yazarı Emrah Serbes gibi. Ama iyi ve kararlı bir savcı, iyi bir emniyet büro ile hak ve hukuk şaşmaz . Kalender cezasını tamamladıktan sonra hapishaneden çıkar ve içerde tanıştığı Vefa abisinin de hapishaneden çıkmasıyla hayalini kurduğu hayatı birlikte gerçekleştirmek için işe koyulurlar.

Filme verdiğim puan, 2/5.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları