Miguel'in ailesi müziği yasaklar ve bu yasak Ernesto'nun gitarını çalana kadar sürer.

"Müzik doğruca ruha seslenir, ruh da kendisini ancak müzik yardımıyla en iyi şekilde anlatabilir."

Ters Yüz animasyonundan sonra Pixar, metafiziğin içine daha derin bir geri dönüş yapmaya karar verir ve öteki dünyaya doğru yola koyulur. Elbette Pixar sadece perdenin ötesine geçmekle kalmaz, aynı zamanda kadife çiçeklerinden döşenmiş dev kavisli köprü yolu boyunca ilerlemektedir.

Bu film macera ruhunu ve umutlarını yitirmiş karakterlerle dolu olsa da sonuç olarak, aile bağlantılarını anlatan ve birbirlerini seven karakterlerin bulunduğu hareketli bir hikayeye dayanmaktadır. Miguel, şimdiye kadarki en etkileyici animasyon karakterlerinden birisidir. Mum ışıltısından havaya doğru baktığımızda ise havada asılı kalmış çirkin ve şirin bir köpek bize bakmaktadır ve bu karşılama, büyüleyici parlaklığı kadar her tasarım ögesi için muhteşem güzellikler sunmaktadır.

Kahramanımız Coco, gitar çalmayı seven Miguel adlı genç çocuk, müzik-ilahı Ernesto De La Cruz'a aşırı derecede hayrandır ama daha öncesinde büyük bir sorun vardır: Babaannesinin kalbi, müzisyen kocası onu terk edince kırılmıştır ve o zamandan beri tüm ailenin müzikle olan ilgisini yasaklamıştır. Ama Miguel bu yasağa katlanamaz çünkü müzik, onun vazgeçemediği bir tutkudur. Ta ki Ernesto'nun mezarından bir gitar çalana kadar... Kendisini bir anda Ölüler Diyarı'nda bulur ve çevresindeki iskeletleri görene kadar işin ne kadar ciddi olduğunun farkına varamaz. Miguel'in artık yapması gereken tek bir şey vardır: Eve geri dönmek.

Sadece ölenlerin ziyaret edebildiği Ölüler Diyarı, hiç de anlatıldığı kadar kötü bir yer değildir. Kurallarını belirlemek için oldukça mantıklı açıklamalarının olduğu Ölüler Diyarı, film öyküsünü tamamladıktan sonra muhteşem bir müzikal vasıtasıyla son derece dokunaklı bir finale doğru ilerler.

Ratzenberger filmdeki Meksikalı olmayan tek şeydir. Yerel gelenekler ve motiflere saygı gösterilmiş ve her temada seyirciye hissettirilmiş. Hikaye anlatımı sunmuş ve yerel sevgi ile aile konusundaki temel evrenselliklerini korumuş. Sonuç olarak çekici kahramanımız, ölümcül ülkelerin yaşamını kurtarmak için ölülerin de yardımıyla kendi anlamını bulmuştur.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları