Neil Armstrong'un hayatının sinema uyarlaması olan film, Armstrong ile aynı adı taşıyor ve Neil ile ailesinin yaşamına içeriden bakmayı deniyor.

"Özel bir adama ait samimi bir destan."

Kaybedeli altı yıl olmuş olmasına rağmen modern tarihin bilinen en ünlü adlarından biriydi, Neil Armstrong. Film, bilinen bir dünyadan bilinmeyen bir dünyaya uzanan sürece ve Armstrong için küçük, bizler için büyük bir adıma odaklanır. Sessiz ve derin kişiliği, akıl almaz cesareti ve sıra dışı kabul edilebilecek tevazusu ile herkesin tanıdığı ama kimsenin hakkında bir şey bilmediği bir adamdır, Armstrong.

Oscar'lı genç yönetmen Damien Chazelle, bir önceki dönem birlikte Oscar kazandığı yıldız Ryan Gosling'in samimi ve sade yaklaşımıyla düşünceli ve kederli bir adamı anlatır. Yıldızların arasında yalnız başına yürüyüş yapan Neil Armstrong'un hayatını, Apollo 11 ile uçuşa giden süreci, süreç öncesi ev ve aile hallerini daha anlaşılır bir şekilde anlatan bu biyografide, içinde yaşadıklarını ve hislerini kelimelerle değil gözleriyle anlatmaya çalışan ızdırap dolu bir baba, insanlığın simgesi haline gelmeyi nasıl karşılayacak?

20 Temmuz 1969 yılındaki Ay'a gidiş görevi kapsamında, Apollo 11 uzay gemisinden inen bir adam Ay'a ayak basar. Tüm insanlık, televizyonda yayınlanan bu önemli ana kilitlenmişken Ay'ın yüzeyinde biri dünyaya doğru bakıyordu. O tarihi ve unutulmaz anı saran duygular, Armstrong'un yıllardır baş edemediği kederini bir nebze bastırır. Armstrong kötü ve paslı bir mekiğe rağmen çok büyük bir iş başarmış, endişeli bir evladın ve eşin gözyaşları ile yolculuk boyunca yaşanılan zorlukların üstesinden gelmiş bir adamdır.

Chazzelle ve Gosling daha öncesinde birlikte çalıştıkları "La La Land" ile birlikte harika bir işe imza atmış ve bunun sonucunu da fazlasıyla kazanmış bir ikili. Film, Armstrong'un fazla bilinmeyen ve izlerken sizin de dikkatinizi çekecek hayatını tasvir etmek yerine, içsel duygularını ve hislerini kontrol altında tutmaya çalışan, bunu gizlemek ve dışarı yansıtmamak adına çaba harcayan bir insanı başarılı bir şekilde ortaya çıkarır. Bununla birlikte yönetmen, geniş bir resim çizmek yerine daha anlaşılabilir bir portre üzerinde çalışmayı tercih etmiş. Bir kahramanın hikayesinin aksine bir babanın ve eşin hikayesidir bu.

Yazar James R. Hansen'ın yazdığı, Armstrong'un ailesinin de onayı alınarak 2005 yılında piyasaya sürülen biyografiyi temel alan senarist John Singer'ın, Chazelle'in yönüne göre yeniden ekrana uyarladığı "Ay'da İlk İnsan" hassas bir tasarımdır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları