Bir zamanların en sevimli Afro-Amerikan ailesi: Huxtablelar.

Cosby Show 1980'lerin en popüler aile komedilerinden biri olan Amerika televizyon komedisi. Sekiz mevsim, ulusal yayın kanalı NBC'de perşembe geceleri kilit taşı olarak televizyonda gösterimdeydi. Sitcom türünün yeniden canlandırılması ve reyting puanlarının yükseltilmesi için uzun bir dönem yayında kaldı.

NBC yapımcıları Marcy Carsey ve Tom Werner, Bill Cosby'nin çocuk yetiştirme konusundaki güncel olaylardan esinlenerek bu yurt dışı komedi dizisinde anlık bir etki yarattı. Gösteri, stüdyo seyircilerinin önünde çekildi ve üst-orta sınıf Huxtable ailesinin Brooklyn'deki kahverengi evlerinde yaşanan günlük olaylar ve ailesel etkileşimler üzerine odaklandı.

Doğum uzmanı olarak rol alan Cosby ve başarılı bir avukat rolüyle eşi Clair, ev içi sohbetlerin ve olayların yaşandığı bir salonda dört çocuğuyla birlikte mutlu bir aile tablosu sunarlar. Danise, Theo, Sandra, Ruby ve dedeleri Russel ve büyük anne Anna Huxtable ile hepimizin yakından tanıdığı sıcak bir aile komedisidir.

Şovun en saygın ve tartışmalı yönü, Afro-Amerikalı aileler hakkındaki kalıplaşmış tiplerle mücadele girişimiydi. TV Guide, yüksek gelirli meslekleri, güçlü aile bağları ve karışık ırk gruplarından dolayı Huxtable ailesinin 'Televizyonun en A-tipi Afro ailesi' olduğunu söyledi. Fakat Cosby Show yalnızca Afro-Amerikalı TV ailesini yeniden yaratmakla kalmadı, sıklıkla ünlü siyahi sanatçılar ve caz müzisyenlerini tanıtma görevini de üstlendi. Ayrıca genel olarak aile odaklı komedi türü için başarılı bir formül oluşturdu.

Cosby Show, Sekiz Mevsim için Nielsen derecelendirmesini üstlenen iki Amerikan şovundan yalnızca birisidir. 1991 yılı hariç her yıl halk seçimi ödülü, ayrıca aday olduğu 29 Emmy Ödülü'nün 6'sı ve 40'tan fazla ödüle sahip olan üç altın küre adaylığıyla birlikte tarihsel olarak siyahi bir başarıyı elde eden ilk yapımlardan biri olma özelliğini taşıyor. 

The Cosby Show'u özetleyecek olursak eğitimli profesyonellerden oluşan Afro-Amerikalı bir aileye odaklanmış klasik, aile dostu bir gösteridir. Onların ebeveynlik yöntemleri nazik ve güven odaklıdır. Çocuklar saygı sınırlarını aşmadan onlardan beklenen her şeyin net bir şekilde farkındadırlar. Gösterideki asıl komedinin neredeyse tamamı aile ve çocuk yetiştirme ile ilgilidir. Konunun çok azı ailelerle alakalıdır, bu da ailelere izlemek için büyük bir fırsat sunar.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları