Krypton gezegeni yok olmak üzeredir. Gezegeni terkedecek kadar aracı olmayan sakinleri küçük bir bebeği uzay kapsülünün içine bırakır.

Bir adamın uçabileceğine artık inanıyoruz.

1930"lu "Büyük Buhran" döneminin "Art-Comics" denen resimli romanlar için cennet yılları olduğunu Geek'ler çok iyi bilir. 

O bunalım, yoksulluk ve keder yıllarında kitleleri, sokaktaki adamı oyalama kaygısı, 20. yüzyılda boy atan kitle kültürünün, sonradan pop-art gibi adlar alacak olan ve çizimden sinemaya, müzikten plastik sanatlara her sanat dalını derinden etkileyecek olan nesnenin en önemli dışavurum alanların dan birine yol açar.

Bu dönemde oluşan sayısız çizgi romanların atası olarak bilinen Superman doğar.

1936 yılında Jerry Siegel"in yarattığı ve Joe Schuster"in resimlediği siyah beyaz bir roman gazeteler de yayımlanmaya başlar. 38'den itibaren vitrinlerdeki yerini korur. 1976'da tekrar beyaz perdede boy gösteren filmin maliyeti 60 milyon doların üstündedir.

Krypton iddialara göre bir kaç saat içinde yok olacak, gezegeni terk edecek gemileri olmayan Jor El ve eşi küçük bebekleri Kal El'i kapsüle koyup uzay boşluğuna yollar. Kapsül üç yıl süren uzun bir yolculuktan sonra, Dünya gezegeninde küçük bir kasaba olarak bilinen Kansas'a düşer. Üc yaşında olan Kal El'i yaşlı ve çocukları olmayan Kent çifti bulur.

O bir kuş, o bir uçak...

Başta Oscar adayı Christopher Reeve, tüm oyuncuların da üst düzey performans verdiği Superman Bizce bir başyapıt.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları