Gerard Butler, bu kez modern bir şerif olarak karşımızda.

"Şiddetle geçen yaşamlar şiddetle son bulur."

Konusu itibari ile geleceği pek düşünmeyen, sadece daha çok para ve kadın odaklı birkaç profesyonel suçlunun "mükemmel" soygun planı etrafında gelişen, potansiyeline inandıkları suç eylemine odaklanan, bir soygun aksiyonu olarak hepimizin izleyip beğendiği "Olağan Şüpheliler" ya da "Büyük Hesaplaşma" gibi bir sunum başlangıcına sahip olan ve doğru ayarlanmış aksiyon-tempo ayarı bir an olsun düşmeyen bir suç-gerilim filmi.

Fikir oldukça iyi. Paranın 120 milyon dolarlık kısmı dolaşımdan kaldırılmakta ve Federal Banka Los Angeles şubesi tarafından her gün tahrip edilerek yakılmakta. Kötü adam Merrimen'in liderliğindeki birkaç kötü şöhretli banka soyguncusunun bu parada gözü vardır ve bu adamların nihai soygun fikrinden çekinmelerini sağlayan tek kişi ise Büyük Şef Nick'tir (Gerard Butler). Şerif Nick önderliğindeki bu yasa uygulayıcıları, geçmeleri gereken tek ve en büyük sorunlardan birisidir.

Eski suç hükümlüsü olan Merrimen, beceriksiz birkaç suç girişiminin ardından yeni bir kariyer için ciddi bir suç işleyerek bu kötü ünden kurtulmak ister. Sert ve bir o kadar inatçı olan yasa uygulayıcısı karşısında suçlular ile korucuların birbirleriyle olan ve ciddi sonuçlar doğuran amansız mücadelesini, her iki grup liderinin birbirleriyle olan diyaloglarını ve içten içe yaşadıkları stresi, gerilimi ve dengeli performansları için verimli bir alt zemin oluşturduklarını izlerken hissediyoruz.

Herhangi bir suç filmindeki en önemli faktör gerginliktir. Burada yavaş yavaş oynanan ve uzun süren abartılı diyalogları izlerken bazen, gerilimin düşüp daha yavan ve sıkıcı bir hale dönüşmekte oluşu dikkatimizi çeken detaylardan birisi.

Los Angeles'ın o pahalı ve modern iş dünyasının hızını ve hareketlerini tüm resim olarak gösteriyor ve atmosferini oldukça iyi aktarıyor. Kanun departmanına mensup birimlerin çalışması ve gözümüze çarpan birkaç şık performansın getirdiği klası, zenginliği ve derinliği yansıtıyor. Ekstra olarak ses, görüntü ve teatral sunum çok başarılı ve filmdeki yakından tanıdığımız karakterlerin eşliğinde (Gerard Butler, Pablo Schreiber, 50 Cent) başarılı bir B sınıfı aksiyon filmi olarak çok parlak ve adrenalin dozu yüksek, iki saatlik bir deneyim sunuyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları