Star Wars; Finn, Poe ve Luke Skywalker ile destansı yolculuğuna devam ediyor.

Sinemanın en öngörüsü olmayan filmlerinden biri, sizi daima şaşırtabilir. Değişkenlikleri bilindik adımlarda farklıdır; bir gün size gösterdiği bir şeyi başka bir gün daha farklı sekanslarla hafızanızdan silebilir. Bugün izlediğim fragman gibi... Bölüm 7'nin daha değişken bir rengi vardı. 7, 6'dan daha iyiydi. 1, 6 ve 7'den daha iyi, 6 ise 2 ve 3'ten daha iyiydi. Durmadan şaşırmak beni çok mutlu ediyor. Çıkan haberleri her daim takip etmek ve durmadan üst kalite beklentiler ile karşılaştığımda "Hadi be!" demek çok hoşuma gidiyor. Star Wars hayranları ne demek istediğimi az çok anlayacaktır. J.J. Abrams'ın yönetmen adaylığı, Han Solo'nun 6'ncı bölümde ölmesi (Bu asla unutamayacağım bir deneyimdi.) ve bunun gibi türlü sürprizler sunuyor bizlere Lucas Film, o yüzden minnettarız.

Film ile ilgili size sunacağım iki not var: İlk olarak yaklaşık iki yıl önce The Force Awakens'ta da gördüğüm gibi büyük resim hakkında maalesef çok az şey biliyorum. İkincisi, en yeni fragmandan, sanal ve TV spotlarından edindiğim kanıya göre bu film açıkça eğlenceyi vurgulayan bir film. Lucas Film sanal ortama pek bilgi sızdırmıyor. Lucas Film ve Disney Yapım'ın, pazarlamanın şu ana kadar yeteri kadar spoiler içermediğini ve bir sis bulutu ile örtülmüş olduğunu onaylamak için yayınladığı 27 TV spotu, onlarca sanal spotu ve veriyi takip ettim. Bunu eleştiri için söylemiyorum.

"Karanlık yükseldiğinde ışık yakalanacaktır," (Nasıl replik ama?) şeklindeki çok tekrarlanan satırın kendisi de bizim için tekrarına gitmek adına iyi bir sebep. Fragmanları ve haberleri takip edenler, (Mesela ben.) Star Wars: Son Jedi filminin keyifli bir macera olacağını tahmin edebiliyordur.

Disney Channel, filmin Epik tiyatroya kıyasla daha hafif, daha yumuşak ve argosuz olması eğiliminde. Film, yetişkinler ve çocuklar için oynuyorsa bir çocuk için yapılan espriye yetişkin insanların gülmesi ve eğlenmesi ne kadar mantıklı olur? Bu sebepten ayarları çok zorlanmış bir hikaye var ortada.

Bu yazı için The Empire Strikes Back'i tekrar izleyeyim dedim. Star Wars'tan çok daha karanlık bir film olsa da itibarının klostrofobik, ölçeklendirilmiş, karakter odaklı bir paletle ve biraz daha hüzünlü bir tonla ilgili olduğunu düşünüyorum. The Empire Strikes Back'i benzersiz kılan şey karanlık; bilinen Star Wars'tan oldukça farklı.

The Empire Strikes Back fikri neticede daha koyu olmalı, daha kuvvetli. The Dark Knight'ın karanlığı ve kasveti bu filmde de görünüyor. Gişe rekorları kıran filmlerin süper ciddi ve karanlık arabuluculukları olması gerektiği anlamına gelen popüler düşünce kadar basit.

Film 10 üzerinden 10, Bir Star Wars-Fan'ı olarak maalesef ki objektif olamayacağım.

"Güç sizi korusun." 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları