Büyüme evresinde olan 4 çocuğun, insanoğlu için çok ciddi olan konuları ele alış biçimlerini izliyoruz.

"Hayat bazen boktandır, ancak elbet bir gün geçer."

Stan, Kyle, Cartman ve Kenny; modern toplum ve şehir yaşamından geri kalmış, soğuk iklime sahip donmuş bir dağ olarak lanse edilen Colorado, South Park'ta yaşayan ve yetişkin bir dünyada henüz 8 yaşında olan erkek arkadaşlardır.

Hikaye, içerdiği maceraları ve doğaüstü olayları, absürt ve tuhaf bir şekilde kendi kendilerine çözme biçimlerini içeriyor. Tv'deki en iyi pop ve politik kültüre sahip güncel olayları resmeden mizah türü ile bunu kaba ve küfürlü bir şekilde ele alıyor. Dizi gençlere değil aksine yetişkinlere hitap etmektedir. South Park, kimsenin kabul edemeyeceği kadar argo ve küfür içerirken ulusların tamamının kutsal ve manevi  değerlerine saldırır. Dizinin yükselmesi ve dikkat çekmesi sayesinde yapımcılar da seri ile birlikte olgunlaşmış ve tutumlarını biraz değiştirerek sadece Amerikan kültürüne dayalı bir parodi yaratmıştır.

Görsel olarak tuhaf ama güzel, canlı renklere sahip, 2 boyutlu kesme ve yapıştırma tekniğine dayalı bir animasyon olarak yayın hayatına başladı. Her bölümün üst seviyede inşa edilmiş mizahı, pop kültüre ait parodileri ve şiddet ve +18 içerikli grafikleri yapımın kimyasını oluşturmaktadır. Bu komedi, sosyal-mizah ile birlikte aşırı bir dozda ilerler ve sizleri kahkaha krizine sokabilir; bunun garantisini verebiliriz.

Komedi yükünü taşıyan Eric Cartman'dır. Klasik sahne karakterlerinden farklı bir karakterdir Cartman. Espri ve mizah yapmak için aptallıklar eşliğinde saygısız ve aşağılayıcı bir tutum ve tavır sergiler. Bu da karşısındaki kişi bizler olmadığımız sürece bize komik gelir. 8 yaşında aklımızın alamayacağı türden küfürler bilen, aşırı şımarık, içten pazarlıklı ve saygısız şişman bir çocuk.

Düz çocuklar olan Stan ve Kyle ise şovun en mantıklı karakterleridir ve Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşayan sağduyunun sesi olarak resmedilmektedir. Dizi yetişkinlerin yıllardır halledemediği ve türlü türlü vaatlerde bulunduğu sorunları ele alıyor ve kendi perspektifinden olması gereken doğruları Stan ve Kyle aracılığıyla duyuruyor. Karakterler sayesinde çevrecileri, radikalleri, politikacıları, göçmenleri, avukatları, rüşvetçi kamu personellerini, okullarda oluşan ahlaksızları, medyanın raydan çıkışını ve bunların insanoğlu üzerindeki etkisini kendi tarzında sunum yaparak ele almaktadır. Bu anlatma ve gösterme biçimi, mevcut olayları herkesten daha iyi bir şekilde çözme ve yeniden yapılandırma yeteneğine sahip olduğuna inanmaktadır. Ahlaksızlıkları, çok ciddi olayları ve geleceğin Amerika'sını 8 yaşında ahlaksız tavırlara sahip bu çocuklar aracılığıyla seyrederiz.

South Park, bizi biraz silkeler. Dizi bilindik ve büyük bir hayal gücüne sahip, gerçeği ve sahteyi komik bir anlatı sayesinde usta kukla oynatıcılar ve komik fırlama karakterler eşliğinde çirkin ve sert bir tutumla sergiler.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları