Springfield semtinde işçi sınıfı bir ailenin eğlenceli maceraları.

"Nükleer reaktör bir kadın gibidir; gereken tek şey el kitabını okumak ve doğru düğmelere basmaktır."

"Çakmaktaş Ailesi"ni referans olarak alabileceğimiz bu çizgisel yapım, CNBC-e'de yayında olduğu dönemlerde muhtemelen en çok takip edilen ve en çok kitleye sahip bir mini seriydi. Simpson ailesini Türkiye'de herkes tanıyordu ve bu hikayenin çizgi roman gibi bir kalıba sahip zekasını ve yaratıcılığını eleştirmek neredeyse imkansız.

Açılışını ABD, Springfield'da yapan Simpson ailesi, izlediğimiz maceralara göre garip ve çılgın  görünen durumlara girer ve bir aile olarak bu durumu hep birlikte atlatırlar. Evin reisi Homer, evin annesi Marge, ve üç kardeş Bart, Lisa ve Maggie neredeyse bir çeyrek asırdır televizyon hayatını devam ettirir ve piyasanın en güçlü serisi olduğunu hala hissettirir.

Tv kanallarının çok cazibeli yapımlarından birisi olan "Çakmaktaşlar" 1966'da sessiz sedasız ekranlardan ayrıldıktan sonra uzun bir süre yeri doldurulamadı. Ta ki yeni bir sit-com ortaya çıkana kadar... İlkel animasyonuyla 1989 yılında meydana çıkarak Tv kanallarına giriş yapmış, birçok kişinin endişeli beklentisiyle sadece gençlere hitap edecek bir yapım sanılmış, aksi olduğunu yıllar sonra kanıtlamış ve her kesimin sevmiş olduğu bir aile olarak kendisini kabul ettirmiş bir yapım.

Hiç kimse bu kadar büyük bir etkinin olacağını hayal edemez, bu kadar kültürel olacağını tahmin edemezken toplum kurallarından uzak gibi görünen bu aile, aslında toplum kurallarına sıkı sıkıya bağlı, kendi uluslarının yaşam formülünü ve kapitalizmi iyi yansıtan bir Amerikan ailesidir. Kimse onlardan entelektüel olmalarını beklemiyor. Sadece biçilen rollere uyulması ve görevlerini bilmeleri yeterlidir. Homer her bölüm babalık görevini yerine getirir, Marge aklın sesidir, Lisa ve Bart her zaman rekabet içindedir. Tam bir çekirdek aile görünümündedirler.

Altın Çağ'ın ardından 2000'lere gelindiğinde hayranlar ikiye ayrılmaya başlamış ve dizi, ağır eleştirilere maruz kalmıştır. Gösteri başlamış olduğu 1989 yılından bu yana takındığı mizah üslubunu değiştirmiş, daha kirli ve ahlaksız bir yöne doğru yönelmiştir. Bu da bazı kesim hayranları rahatsız etmiş ve ikiye ayrılmalarına sebep olmuştur. Önceki karakterler ve tavırları daha safiyane ve olaylarla uyumlu bir haldeyken bu sıralar izlediğimiz bazı karakterler, daha aptalca ve şımarık davranıyor ve bu gösteri parçaları eskiyi aratıyor.

Aslında Simpsonlar hakkında söylenecek çok şey var. Arada sırada sizlerle temas kuran bir seri. Gerçek olaylara değinebilir, sizi güldürebilir, eğlendirebilir ve ağlatabilir. Maceraları sizleri heyecanlandırabilir ve bunu kendi üslubu ile alaycı bir tavır takınarak gerçekleştirir. Bu alaycı tavrın, dünya üzerinde en çok yakıştığı ailedir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları