Joe Doyle, rıhtımda öldürülür ve kimse ölümü hakkında bir şeyler anlatmaya cesaret edemez.

"Görebileceğiniz en büyük performanslardan birini içeren güçlü bir film."

Elia Kazan şaheseri "Rıhtımlar Üzerinde" ile En iyi Film de dahil olmak üzere 12 dalda Oscar'a aday olmuş ve 8 tane Oscar heykelini evine götürmüştür.

"Rıhtımlar Üzerinde" sinematik, tarihi ve manevi nedenlerden dolayı büyüleyici bir film. Üretimin her bir unsuru -yönetmenin cesaretinden, gerçekçi yönünden, konuların mükemmel kullanımından, görüntü yönetmeni Boris Kaufman'ın karamsar ruh halini yansıtan siyah-beyaz sinematografisinden olağanüstü performanslara kadar her şey- ihmal etmenin ve görmezden gelmenin günahları hakkında sürükleyici bir dram yaratmak için bir araya gelir.

"Doğru şeyi yapmanın ne gibi sonuçları olur?"

Yozlaşmış bir limanda, kendi geçimini sağlamak için çalışan ve eski bir boksör olan Terry Maloy, bir gün iş arkadaşının ölümüne tanık olur. Arkadaşının ölümünde parmağı olan Johnny Friendly liman işletmecisi görümüne sahip olsa da aslında, etrafta başıboş dolaşan mafya üyelerinin başında yer alır ve yasa dışı iş yaptığı, limanda çalışan herkes tarafından bilinmektedir. Her ne kadar Malloy, patronun çevirdiği gizli kapaklı işleri ve işlerini bozan kişilerin ölümünden sorumlu olduğunu bilse de geçimini sağlamak için mafyanın zorbalıklarına ve yapılan haksızlıklara boyun eğmek zorundadır. Ancak bir gün Terry, ölümüne tanıklık ettiği arkadaşının kız kardeşi Edie ile tanışır. Onu tanımaya başladıkça ona aşık olur ve kendini suçlu hissetmeye başlar.

Edie, ağabeyinin katilinin kim olduğunu öğrenmek için yanıp tutuşurken Peder, kilisesine ağır şartlarda çalışan işçileri çağırır. İşçilere, gangsterlerin yaptığı zorbalıklara daha fazla tahammül etmemeleri ve gerçek suçluları adalete teslim etmeleri gerektiğini söyler. İşçiler ise işlerini kaybetme düşüncelerinin ağır basması üzerine -ve mafya üyelerinin kendilerine zarar vermesinden korktukları için- ilk başta söylenenlere kulaklarını tıkasalar da çalışan arkadaşlarının ölmesiyle birlikte Peder'in sözlerini tekrar gözden geçirirler. Terry ise hissettiği suçluluk duygusunun ağır basması sonucu Peder'e, Edie'nin kardeşinin ölümüne nasıl tanıklık ettiğini ve Johnny hakkında tüm bildiklerini anlatır. Peder, bildiklerini acılı kız kardeş ve adalet ile paylaşması için Terry'yi cesaretlendirir. Edie ilk başlarda anlattıklarından sonra Terry'den  uzaklaşmak istese de ona duyduğu aşk, Terry'yi affetmesini sağlar. Terry bildiklerini adaletle paylaşmaya tereddüt ederken artık yapılan haksızlıklara başkaldırmanın zamanı gelmiştir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları