Ali, annesi ve kız kardeşi ile birlikte yaşamaktadır. Boş zamanlarında ise bir lastikçi'de çalışan Ali, haftalığını evin ihtiyaçları için annesine verir; bahşiş olarak kalan birkaç lirayı ise Mavi bir Bisiklet alabilmek için kenara ayırmaktadır.

Bazı büyükler bu tür gerçekleri görmezden gelse de, Ali bu gerçekliğe meydan okuyacaktır.

Genç Ali cama yansıyan mavi bisiklet görüntüsünün üzerinde pedal çevirmektedir kullanmayı henüz  bilmiyor ama onun için sorun değil, ya da büyük bir sorun. Diğer bir sorun ise beş dakika geçmeden bisikleti alacak adamın öldürülmüş olarak istasyon yakınlarında bulunacak olmasıdır

Annesiyle okula gidip gitmeme konusunda tartıştıktan sonra Ali, en yakın arkadaşı Yusuf ile nehrin orada buluşmak için koşmaya başlar,  büyüklerin hakimi olduğu kasabadan uzaklaşmak ve huzurun hakim olduğu göle ulaşmak için. 

Çocuklar kavga eder, çamur atarlar, sopayla suya vururlar... yani çocukça şeyler yaparlar.

Mavi Bisiklet, adalet isteyen ve büyüklerden bekledikleri adaleti göremeyen çocuklar hakkındadır. Ali annesi ve kız kardeşi ile birlikte yaşayan, boş zamanlarında ise bir Oto-lastikçi'de çalışan 13 yaşında bir çocuktur. İşten kazandığı parayı annesine veren Ali, bahşiş olarak kalan bozuklukları ise Mavi Bisiklet almak için kenara ayırmaktadır.

Koş Ali, koş...

Ümit Köreken imzalı Mavi Bisiklet'in verdiği mesaj asildir;Adalet istiyorsan çevrende ki adaletsizliğe De ses çıkarmalısın. En İyi Film dalında Altın Portakal kazanan naif bir film.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları