Kestirilmesi zor ve rahatsız edici derecede vahşi bir casus.

Bu zamana kadar yapılmış bilindik casus filmleri kabuğunu kıran yeni bir yapım olan Kızıl Serçe, çok sıkı bir gerilim sunuyor. Kadın ve erkek düşmanlarını cazibesiyle etkilemek için her türlü yolu deneyen Dominika, her ne kadar rahatsız edici bir hal alıyor olsa da, yeni planlanmış gizli bir hükümet programı olan 'Serçe' birimindeki zorlu eğitimi ve sonrasında yaşadıkları ile karşımıza farklı bir ajan çıkıyor.

İlk bakışta farklı bir konsept gibi duruyor olsa da yeni ve ilginç oluşu göze hoş geliyor diyebiliriz. 'Ejderha Dövmeli Kız' kadar etkileyici olamasa da karakterin kavranamaz derecede gizemli casus görünümü altındaki derinlik hemen fark ediliyor. Yapılan istemsiz görev, her ne kadar tehlikeli ve karanlığın içine dalıyor gibi hissettirse de bir bakıma Dominika bundan keyif de alıyor diyebiliriz.

Dominika, ümit veren bir balerindir ve bir bale antrenmanı esnasında ayağını istemsiz bir şekilde sakatlar ve bu mesleğe veda etmek zorunda kalır. Ne var ki hasta annesinin ve kendisinin ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için para kazanmalıdır. Tam da bu esnada Rus Hükümeti'ne bağlı Vanya ile tesadüfi bir şekilde karşılaşır ve Vanya ona para kazanabilmesi için kendince zoraki bir şans sunar. Artık o, politik bir cinayetin tanığıdır ve önünde iki şans vardır: Ya öldürülecek ya da baştan çıkarıcı şehvetli bir kadın olarak Hükümet için çalışacaktır. Kişinin özgür iradesinin hiçe sayıldığı bu uzun ve acı dolu trajedik eğitim sonrasında kimsenin tanıyamayacağı ve kestiremeyeceği bir Dominika karşımıza çıkar.

Bir süre sonra Dominika'ya ilk görevi verilir. Nate Nash adında bir Amerikalı casusu baştan çıkarmak ve ondan Rus Hükümeti'ndeki köstebeğin kim olduğunu öğrenmektir.

Kızıl Serçe, öykünün üzerinde cinsiyetçilik ve şiddeti vurgulayarak çok zaman harcamaktadır. Sinematografi ve tasarım dışında her şey çok çirkin ve acımasız olduğunda çekiciliğini kaybetmektedir. Jennifer Lawrence'a gelecek olursak mükemmele yakın yeteneğini yine sergilemektedir ancak burada rahatsız edici şey, karaktere hapsolmuş gibi görünmesidir. Özellikle güçsüz durumlara düştüğünde de aşırı rahatsızlık edici durumlarda da karakterini yükseltmek için ne kadar çaba harcadığını fark ediyor ve takdir ediyoruz.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları