Gerçekçi olalım: bir uyarlamanın kitaptan daha iyi olması imkansızdır. Ancak en sevdiğimiz karakterlerin / hikayelerin perdede hareket etmesine tanık olmak oldukça heyecan vericidir. Özellikle bu karakterler en iyi aktörler / aktrisler tarafından desteklendiğinde.

Arşivdeki "filmleri" izlemeden önce "kitapları" da okuma listenize almanız oldukça faydalıdır

Yılanların Öcü / 1962

Yılanların Öcü / 1962

Ne ulan bu dünyanın kepazeliği

Fakir Baykurt bu romanda köy yerlerindeki küçük hesapları, bu hesapların peşinde koşan fırsatçıları onların sinsilikleri, bürokrasideki uzantılarını ve o zalimlerin ezmek yok etmek istediği aydınlık güzel insanları anlatıyor.

Susuz Yaz / 1963

Susuz Yaz / 1963

Demek Allah'ın suyunu kuldan parayla satın alacağız.

Necati Cumali'nin yerel özellikleri iyiden iyiye işlediği uzun bir hikayedir. Küçük bir yerleşim yerindeki ahlaki değerleri sorgular-sorgulatır. Okuyucuyu Hasan ile Osman arasında gel-gitlere sürükler.Kurak bir iklimin çiftçi üzerindeki etkisi de dahil olmak üzere birçok psikolojik ögeyi barındırır.

Vurun Kahpeye / 1973

Vurun Kahpeye / 1973

İnsanların en etkili silahı, samimiyet ve zekadır.

Ülkenin işgal altında olduğu yıllar; "Kız Öğretmen Okulu"ndan mezun olarak bir Anadolu kasabasına atanan öğretmen Aliye'nin öyküsü."Toprağınız toprağım, eviniz evim. Bu dünyanın çocukları için bir ana, bir ışık olacağım ve hiçbir şeyden korkmayacağım"diyerek ettiği yemine sadık kalan bir eğitimci bir iftira sonucu yobazlar tarafından taşlarla, sopalarla linç edilir. 

Hababam Sınıfı / 1975

Hababam Sınıfı / 1975

Oraya bi 10 puan daha yazmanızı rica edicim.

Kendisi de uzun yıllar yatılı okullarda okumuş ve öğretmenlik yapmış olan "Rıfat Ilgaz"ın anılarından yola çıkarak yazdığı Hababam Sınıfı ve bu sınıfın karakterleri, yıllardır yediden yetmişe herkesi kimi zaman güldürdü kimi zaman ağlattı.

Süt Kardeşler / 1976

Süt Kardeşler / 1976

Seni hiç sevmiyorum süt oğlan! babanı da sevmezdim zaten.

Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın "Gulyabani" adlı eserinden uyarlanan ve geleneksel halk temaşasından yararlanan film toplumdaki batıl inançları yermek adına komedi ve mizah ögelerine başvuran absürt bir komedidir.

Anayurt Oteli / 1987

Anayurt Oteli / 1987

Yorumlar, nedenler önemsizdi; kesin değildi.

"Ne ölü, ne sağ"bir yaşamın kahramanı Zebercet.Gözünü ilk açtığı ve yaşadığı Anayurt Oteliyle aynı kaderi paylaşıyor. Birbirine benzeyen geçici ilişkilerle geçen günler, yalnız ve tek başına sürüklenen bir hayat. 

Sarı Mercedes / 1992

Sarı Mercedes / 1992

Bo. ettin bayan sı.tın Mercedes'in kapısına.

Adalet Ağaoğlu'nun hem Almanya ve öteki olma gerçeğine hem de sistemin insanı neye çevirebildiği üzerine öncü ve farklı bakışıyla öne çıkan romanı, Almanya'da çalışan Bayram'ın Sarı Mercedes'iyle Kapıkuleden köyüne giderken yaşadığı iç yolculuğu anlatır.

Karılar Koğuşu / 1990

Karılar Koğuşu / 1990

Ölmeli bey...bu namussuz dünyada ölmeli.

Türkiye İkinci Düny'a Savaşına katılacak mı?katılacaksa Almanların yanında mı yer alacak? savaşın belirsizliği insanları daha büyük felakete sürüklerken Murat, hapis hayatının zorlukları içinde giderek bayağılaşan, bayağılaştıkça her şeyi yapabilen insanların yaşamına tanık olur.

Eylül Fırtınası / 2000

Eylül Fırtınası / 2000

En çok çaresizlik yıkıyor beni. Dost kim, düşman kim?

Türkiyede halk iktidar ve muhalefet arasındaki bitmeyen siyasi kavgadan artık iyice usanmış; partiler ve liderler seviyesinde yaşanan çatışmanın şiddetinin katlanarak sokağa yansımasından da oldukça şikayetçi. 

Selvi Boylum Al Yazmalım / 1977

Selvi Boylum Al Yazmalım / 1977

Sevgi nedir?

Kamyonuna aşık "şoför İlyas" namı diğer İstanbul'lu; al yazmalı Asya'sına ilk görüşte aşık olur ama bu pervasız gencin sevdası, günün birinde Asya'sını ve oğlu Samet'i terk etmesiyle yürek kabartan bir son bulur.

Uçurtmayı Vurmasınlar / 1989

Uçurtmayı Vurmasınlar / 1989

Niye uçmuyor inci?

1984 yazının öğle sonrası, demir kapı beni dışına kapayıp Barış'ın çığlıkları içeride kaldığında, gün olup onun sesinin bunca çok insana ulaşacağı hiç aklıma gelmezdi. 

Salkım Hanım'ın Taneleri / 1999

Salkım Hanım'ın Taneleri / 1999

Adil olunuz, o zaman kaybetmezsiniz.

II.Dünya Savaşı'nın buhranlı günlerinde yaşayan İstanbul ve yerlerini Anadolu'dan gelenlere bırakan İstanbul zenginleri. Bu çalkantılı süreçte Salkım Hanım'ın taneleri gibi dağılan aile ilişkileri.

Yeraltı / 2012

Yeraltı / 2012

Gerçek her şeyin aynasıdır ve üstündedir.

Toplum ve toplumsal olayları dönem dönem sinemaya aktaran yönetmenler kimi zaman bir döneme işaret ederken kimi zaman da bir dönemin ta kendisi olabiliyor.

Gölgesizler / 2009

Gölgesizler / 2009

Aşk da ölür ama öldüğünü kabul etmez.

İstanbul'da çalışan bir berber "hem burada, hem de o çok uzaklarda" olmak ister. Ve bir gün aniden başını alır ve çok uzaklara gidiverir.Çok uzaklarda bir"hiçkimse"olarak yepyeni bir hayata başlamak mümkün müdür?

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları