Time dergisi 2019'un en iyi 10 filmini belirledi. Peki bu sayı bizim için yeterli mi?

Yenilmezler: Oyunun Sonu, Marvel'ın uzun süredir devam eden yolculuğunun en iyi meyvesiydi ancak sinema gelecek bir sonraki çizgi roman filminden daha fazlası. 2019'un en iyilerine bakınca, gişe rekorları kıran filmlerin yanında kenarda bir yerlerde sürprizlerin de olduğu bir sektör... Gelecek olan yeni yapımlarla ilgilenmeye devam ediyorsanız bu listeye bir göz atın.

Maymunlar - Monos

Maymunlar - Monos

Bir gerilla grubunun hikayesi. Kendilerine Rambo, Şirin, Koca ayak ve Bam Bam gibi isimler takan bir grup çocuk, Latin Amerika'nın dağlık ortamında bir örgüt tarafından insanları öldürmek için eğitilir.

Irıshman

Irıshman

Bir mafya tetikçisi olan Frank Sheeran'ın hayat hikayesi. II. Dünya Savaşında görev almış eski bir asker olan Frank yıllar boyu Bufalino suç örgütü için çalışmıştır.

Joker

Joker

Başarısız bir komedyen olan Arthur Fleck'in hayat hikayesi. Toplum tarafından dışlanan bir adam olan Arthur, hayatta yapayalnızdır. Sürekli bir bağ kurma arayışında olan Arthur, yaşamını taktığı iki maske ile geçirir.

Yem - Bait

Yem - Bait

Cornish balıkçı kasabasında geçen filmde, iki kardeş arasında yaşanan kavgaya odaklanıyor. Martin Ward, teknesi olmayan bir balıkçıdır. Genç adam, kardeşi Steven ile babalarından kalan tekneyi nasıl kullanacakları konusunda büyük bir fikir ayrılığına düşer.

Şüphe - Burning

Şüphe - Burning

Ara sıra yazarlıkla uğraşan Jongsu aynı zamanda yarı zamanlı kuryelik yapmaktadır. Bir gün paket teslimatına giden Jongsu bu sırada eski komşusu Haemiyle karşılaşır. İkisi arasında kısa zamanda bir çekim oluşsa da Haemin hayallerindeki Afrika seyahatine çıkması gerekmektedir.

Bir Zamanlar... Hollywood'da - Once Upon a Time

Bir Zamanlar... Hollywood'da - Once Upon a Time

Hit bir dizide oynamış bir erkek Tv aktörünün film sektörüne girmeye çalışmasına tanık oluyoruz. Rick Dalton bir televizyon film aktörüdür. Dalton'ın başarılı bir western dizisi bulunmaktadır. Ancak Rick, kendini televizyondan uzaklaştırıp film sektörüne adım atmak istemektedir.

John Wick

John Wick

Gizli suikastçı birliğinden atılan John Wick'in kellesi karşılığında ödül almak için peşine düşen suikastçılara karşı verdiği amansız mücadeleye tanık oluyoruz. John, iki nedenden ötürü firaridir. Kellesi üzerine 14 milyon dolarlık açık sözleşme konulmuştur ve temel  bir kuralı ihlal etmiştir.

Yenilmezler: Oyunun Sonu - Avengers: End Game

Yenilmezler: Oyunun Sonu - Avengers: End Game

Infınıty War'ın ardından pek çok süper kahraman küle dönüşmüştür. Dr. Strange, Gomora ve Örümcek Adam gibi pek çok kahraman, Thanos'un sonsuzluk eldivenini ele geçirmesi ve kendi dengesini kurması yüzünden yok olmuştur ve dünya umutsuz haldedir.

Sınır - Border

Sınır - Border

Tuhaf bir kadın olan Tina'nın, kendisi kadar tuhaf bir adamı takıntı haline getirmesi sonucu dağılan yaşamını izliyoruz. Tina, gümrük memuru olarak çalışan genç bir kadındır. Hem iş arkadaşları hem de çevresindekiler onun tuhaf olduğunu düşünür. Fakat Tina ne kadar tuhaf olursa olsun işinde oldukça başarılıdır.

Kitap Tutkunları - Book Smart

Kitap Tutkunları - Book Smart

İki yakın kız arkadaş, liseden mezun olmanın arefesinde ansızın daha az çalışmaları ve daha az eğlenmeleri gerektiğinin farkına varır. Akranlarının gerisinde kalmamak için hala vakti olan kızlar, dört yıllık eğlenceyi tek bir geceye sığdırmaya çalışır.

Beni affedebilir misin ? - Can You Forgive Me ?

Beni affedebilir misin ? - Can You Forgive Me ?

Film, 70'ler ve 80'lerde Katherine Hepburn ve Estee Lauder gibi yıldızların kısa biyografilerini yazarak geçimini sürdüren biyografi yazarı Lee Israel'in gerçek hayat hikayesini anlatıyor. Zamanla popülerliğini yitiren ve yayıncı bulmakta zorlanan Lee, kirasını bile ödeyemeyecek duruma gelir.

Oyuncak Hikayesi 4 - Toy Story 4

Oyuncak Hikayesi 4 - Toy Story 4

Kaşıktan yapılma oyuncak olan Fırky'nin atıldığı macerayı izliyoruz. Bir geri dönüşüm projesi ile yaratılan Forky, oyuncak olduğunu asla kabul etmez. Tek kullanımlık bir kaşıktan yapılma bir oyuncak olmadığı konusunda ısrarlıdır. 

Örümcek Adam: Evden Uzakta - Spider Man: Far From Home

Örümcek Adam: Evden Uzakta - Spider Man: Far From Home

Örümcek Adam, Yenilmezler ekibiyle birlikte evrenin yarısını geri getirmelerinin ardından çok da uzun bir zaman geçmiştir. Fakat tüm kayıplara ve olumsuzluklara rağmen hayat artık yavaş yavaş normale dönmeye başlamıştır. Arkadaşlarıyla birlikte yaz tatili için Avrupa gezisine çıkan Peter, böylece New York'tan bir süreliğine olsa da uzaklaşmanın yolunu bulur.

Deri - Skin

Deri - Skin

Irkçı düşüncelere sahip olan bir adamın, zamanla düşüncelerinden vazgeçerek yeni bir hayat kurmasına tanık oluyoruz. Bryon Widner, FBI'ın arananlar listesinin zirvesinde yer alan adamlardan biridir. Zorlu bir çocukluk geçirmesinin ardından çeteye bulaşan Bryon, ırkçı düşüncelere sahip bir insandır ve yüzünün tamamını kaplayan dövmeleri ile tanınır.

Benim Adım Dolemite - Dolemite Is My Name

Benim Adım Dolemite - Dolemite Is My Name

70'lerde kaydettiği 'Dolemite komedi albümleri ve 1973 yapımı 'Dolemite filmi ile tanınan komedyen ve oyuncu Rudy Ray Moore'un hayatına tanıklık ediyoruz. Muhabbet Tellalı ve Kenar Mahalle Kahramanı gibi bir çok karaktere hayat veren sevimli komedyen 2008 yılında hayatını kaybetti.

Kaplanlar Korkmaz - Tigers Are Not Affraid

Kaplanlar Korkmaz - Tigers Are Not Affraid

Estrella henüz on yaşında ve özel üç dilek dileme hakkına sahip küçük bir kız çocuğudur. Bu dileklerden ilki ortadan kaybolan annesinin geri gelmesidir ve bu dileği gerçekleşir.

Ölülerden Bir Kesit - One Cut of the Dead

Ölülerden Bir Kesit - One Cut of the Dead

İkinci Dünya Savaşından kalmış olan çok eski bir tesiste çok düşük bütçe ile zombi filmi çekmeye çalışırken bir anda gelişen olaylardan dolayı gerçek zombiler seti basar ve bu saldırı şehre doğru yayılmaya başlar.

Amerikan Fabrikası - Ameircan Factory

Amerikan Fabrikası - Ameircan Factory

Çinli bir şirketin Ohio'daki bir fabrikayı tekrar açmasıyla ümitler yeşerir. Ancak yaşanan kültür çatışması bu Amerikan rüyasını sonlandırmak üzeredir.

O Bölüm 2 - It Chapter Two

O Bölüm 2 - It Chapter Two

Şeytan palyaçonun geri dönmesi ile yirmi yedi yıl sonra yeniden ortaya çıkan Ezikler Kulübü üyelerinin hikayesi. Aldığı yenilginin üzerinden geçen yirmi yedi yılın ardından Pennywise, Derry kasabasına geri döner.

Artı Bir - Plus One

Artı Bir - Plus One

Düğünlerde birbirlerine eşlik eden iki gencin hikayesi. Ben ve Alice, yaklaşmakta olan düğün sezonundan korkan Üniversite öğrencileridir. Düğünlerde düşecekleri zor durumlardan kurtulmanın yolunu arayan ikili, birbirlerinin düğün partneri olmaya karar verir.

Ölümcül Sular - Crawl

Ölümcül Sular - Crawl

Şiddetli bir kasırgaya karşı yaşam savaşı veren iki genç kadının hikayesi. Florida'da 5. Kategorideki bir kasırga ile karşı karşıya kalan genç kadın, bölgedeki diğer sakinler gibi evini terk etme emrini yerine getirmemeye karar verir.

Asfaltın Kralları - Ford v Ferrari

Asfaltın Kralları - Ford v Ferrari

1966 yazında düzenlene 'Le Mans 24 saat yarışının gerçek hikayesi. Henry Ford ve Lee Lacoca ikilisi, tuhaf ancak kararlı bir grup Amerika'lı mühendis ve tasarımcıdan sıfırdan bir otomobil yapmalarını ister.

Bana Kim Olduğumu Söyle - Tell Me Who I Am

Bana Kim Olduğumu Söyle - Tell Me Who I Am

Hafızasını kaybeden bir gencin ikizi sayesinde kendisini bulma hikayesi. Alex, henüz 18 yaşındayken geçirdiği bir motor kazası sonrası hafızasını kaybeder. Hayata sıfırdan başlayan Alex'in bu süreçte birlikte zaman  geçirdiği tek kişi, ikizi Marcus olur.

San Fransisco'daki Son Siyahi - The Last Black Man in San Fransisco

San Fransisco'daki Son Siyahi - The Last Black Man in San Fransisco

Hızla değişen şehirde yaşam mücadelesi veren bir adam. Jimmy Fail, San Fransisco'da yaşayan genç bir adamdır. Her gün hızla değişen şehre ayak uydurmakta zorlanan Jimmy, zamanla kendisini şehre ait hissetmemeye başlar.

Gölge Savaşçı - Shadow

Gölge Savaşçı - Shadow

Tapınaklarını korumak için zorlu bir mücadeleye girişen bir kralın hikayesi. Genç ve ne yapacağı kestirilemeyen bir kral tarafından yönetilen Pei Krallığında, askeri kumandan içten ve dıştan tehlikeler ile karşı karşıyadır.

Göç Mevsimi - Birds of Passage

Göç Mevsimi - Birds of Passage

Rapayet, aile kurma hayalleri kuran genç bir adamdır. O , köklü bir ailenin kızı ile evlenmek istemektedir. Fakat öncelikle başlık parası için gereken parayı bulması gerekmektedir. Güçlü bir adam olma arzusunda olan Rapayet, para kazanmak için en yakın arkadaşı Moises ile birlikte uyuşturucu kaçakçılığı işine girer.

Parazit

Parazit

Park ailesiyle tanışın: Soyla gelen servetin klasik bir tablosu. Diğer yanda ise Kim ailesi, sokak zekası bakımından zengin ama başka hiçbir zenginliğe sahip değil. Şans veya kader olsun, bu iki ev halkı, bir şekilde bir araya gelir ve Kim ailesi altın bir fırsatın varlığını hemen sezer.

Acı ve Zafer - Pain and Glory

Acı ve Zafer - Pain and Glory

Yönetmen Salvador Mello'nun geçmişten bugüne yaptığı seçimleri ve yaşamında iz bırakan olayları izliyoruz. Filmde, Mello'nun çocukluğunu yaşadığı 60'lı yıllara, doğup çocukluğunu geçirdiği yerden ayrılıp ailesi ile birlikte Valencia'da bir köye göç etmesine, refah arayışına, 80'lerin Madrid'inde kalbinin hızla çarpmasına neden olan ilk aşkına, terapi aracı olan yazı ve sinema ile tanışmasına, kendisini tanımasına yol açan olaylara değiniliyor.

Kumaş - In Fabric

Kumaş - In Fabric

İnsanların hayatlarında yıkıcı bir etki yaratan kırmızı bir elbisenin laneti. D&S mağazası, yoğun satışların gerçekleştiği kış indir-imindedir. Mağazadaki ürünlerden bir tanesi diğer ürünleri geride bırakan ihtişamı ile alıcısını beklemektedir. Ancak bu elbise sahibine büyük bir lanet de getirecektir.

Apollo 11

Apollo 11

Belgesel, komutan Neil Armstorng ile pilotları Buzz Aldrin ve Michael Collins'in Apollo 11'de üstlendikleri misyonu gözler önüne seriyor. 1969 yılında düzenlenen ve Armstrong'un Ay'a ayak basması ile sonuçlanana Apollo 11 görevine odaklanılan belgeselde, daha önce hiç görülmemiş görüntüler yer almaktadır.

Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi - Portrait of Lady on Fire

Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi - Portrait of Lady on Fire

18. Yüzyıl sonlarından Britanya'da genç bir kadının portresini yapmakla görevlendirilen bir sanatçının hikayesi. Marianne, izole bir adada yaşayan genç bir ressamdır. Genç kadın bir gün, manastırdan yeni ayrılan Heloise'nın düğün portresini yapmakla görevlendirilir.

Öylece Oturan Bir Fil - An Elephant Sitting Still

Öylece Oturan Bir Fil - An Elephant Sitting Still

Ekonomik olarak baskı altında yaşayan bir grup insanın hikayesinin anlatıldığı 'Öylece Oturan Bir Fil. Karakterlerin duygusal sorunlarını yokçu bir bakış açısıyla ele alıyor. Çin'İn kuzeyindeki Manzhouli şehrinde geçen hikayede Bu, Ling, Jhuai ve Chang'ın hayatlarına konuk oluyoruz.

Uncut Gems

Uncut Gems

New York'ta elmas ticaretinin döndüğü bir bölgedeyiz. Altın Küre ve EMMY adayı Adam Sandler'ın başrolünü üstlendiği suç ve dram filminde Sandler, zengin ve ünlülere satış yapan bir kuyumcu dükkanı sahibine hayat veriyor. Mallarının bir kısmı çalındığında dükkan sahibinin hayatı karmaşık bir hal alıyor.

Gizli Bir Yaşam - A Hidden Life

Gizli Bir Yaşam - A Hidden Life

Vicdani retçi olan ve trajik bir kadere maruz kalan Franz Jagger'in gerçek hikayesi. Avustralyalı Franz, II. Dünya Savaşında yaşananların ardından Naziler için savaşmayı reddeder ve bu yüzden de 1943 yılında idam edilir.

Bir Evlilik Hikayesi - Marriage Story

Bir Evlilik Hikayesi - Marriage Story

Evli bir çiftin New York'tan Los Angeles'a kadar uzanan boşanma hikayesi. Evlilikleri parçalanmak üzere olan bir yönetmen ve onun oyuncu olan karısına odaklanan filmde, çiftin yıpratıcı boşanma serüvenleri anlatılıyor.

Fener - The Lighthouse

Fener - The Lighthouse

Uzun süredir bir deniz fenerinin nöbetçisi olan iki adamın geçen zamanla ve yalnızlıkla akıl sağlıklarını kaybedip dünyanın en derin korkularıyla yüzleşmelerine tanık oluyoruz.

Mahallede Güzel Bir Gün - A Beatiful Day in the Neighborhood

Mahallede Güzel Bir Gün - A Beatiful Day in the Neighborhood

Amerika'nın sevilen ünlülerinden Fred Rogers ve ödüllü gazeteci Tom Junod arasındaki arkadaşlığı izliyoruz. Gerçek olaylara dayanan filmde alaycı gazeteci Junod, gönülsüzce Bay Rogers hakkında bir yazı yazmayı kabul eder ve birbirlerini tanıdıkça gazetecinin hayata bakış açısı değişir.

Bıçak - Knives Out

Bıçak - Knives Out

Suç romanı yazarı Harlan Thormbey, 85. yaş gününde evinde ölü bulunur. Meraklı bir araştırmacı dedektif olan Benoit Blanc, gizli bir şekilde cinayet araştırmasında yer almaya başlar. Harlan Thrombey'in ailesine soruşturma için başvurur. Ancak aile tam anlamıyla hiçbir işe yaramazdır.

Küçük Kadınlar - Little Woman

Küçük Kadınlar - Little Woman

Louise May Alcott'un klasikleşmiş romanından uyarlanan filmde dört genç kızın çocukluktan kadınlığa geçiş serüveni anlatılıyor. Dört kız kardeş olan May, Jo, Beth ve Amy birbirlerinden tamamen farklı karakterlere sahiptir.

Elveda - The Farewell

Elveda - The Farewell

Çinli bir ailenin hikayesi. Ailenin büyükannesinin yaşayacak az bir zamanının kaldığı öğrenilir. Bu durumda aile, o ölmeden önce bir düğün organize eder ve büyükannenin sevdiği herkesi bir araya getirir. Amaç Nai-Nai'nin mutlu olmasını sağlamaktır.

Judy

Judy

1968 kışında, Garland'ın 'Oz Büyücüsündeki ikonik Dorothy rolünü oynamasının üzerinden 30 yıl geçmiştir. Talk of the Town performansları için çalkantılı Londra'ya gelen Garland arkadaşlarıyla ve hayranlarıyla yeniden bir araya gelmenin coşkusunu yaşarken, bir yandan da gece kulübünün yönetimiyle çatışmaktadır.

Rocketman

Rocketman

Müzik sektörünün en önemli isimlerinden biri olan ve ölümsüz parçalara imza atan Elton John'un Royal Müzik Akademisi'nden bir dahi olarak çıkıp süperstarlık  basamaklarını tırmanması ve söz yazarı Bernie Taupin ile olan işbirliği sürecine tanıklık ediyoruz.

Gece Kuşu - Late Night

Gece Kuşu - Late Night

Kadın düşmanı olmakla suçlanan gece yarısı talk show program sunucusu Katherina Newbury'nin hikayesi. Katherina, gece yarısı talk show programının öncüsü ve efsanevi isimlerinden biridir. Kariyerinin zirvesinde olan Newbury kadınlardan nefret eden bir kadın olmakla suçlanmaktadır.

Asla gözlerini kaçırma - Never Look Away

Asla gözlerini kaçırma - Never Look Away

Doğu Almanya'dan Batı Almanya'ya kaçan ancak Nazi rejimi altındaki çocukluğunu ve komünizm gölgesindeki gençliğini unutamayan Kurt Barnet adından bir sanatçının hikayesi.

Savaşçı Kadın - Woman at War

Savaşçı Kadın - Woman at War

Sanayicilere karşı savaş açan çevre aktivisti bir kadın, evlat edinme başvurusu kabul edilince değişen yaşamını izliyoruz. Halla, işini seven bir koro şefidir. Genç kadın aynı zamanda İzlanda'nın tabiatını Sanayi yıkımından kurtarmaya çalışan bir aktivisttir.

Bedenimi Kaybettim - I Lost My Body

Bedenimi Kaybettim - I Lost My Body

Ayrıldığı vücudunu bulmaya karar veren ve bunun için Laboratuvar'dan kaçan bir elin hikayesi. Bedeninden ayrılmış bir el, ait olduğu vücudu bulmak için Laboratuvardan kaçarak yola koyulur. Ancak yol boyunca karşısına üstesinden gelmesi gereken birçok engel çıkar.

Rapor - The Report

Rapor - The Report

ABD'nin büyük bir yıkımla karşı karşıya kaldığı 11 Eylül saldırılarını odağına alan The Report, farklı sorgulama taktiklerini uygulayan CIA ajanlarının olayın ardındaki kişileri bulmaya çalışmasını konu ediniyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları