1. Dünya Savaşı sırasında görev yapan Türk havacılık tarihinin en önemli ismini "Göklerdeki Kahraman" olarak izliyoruz.

"Uçmak istediğini kimseye söyleme, yoksa düşürmeye çalışırlar."

Hayalperest, müteşebbis, mühendis ve kahraman bir pilot olarak kendisini dünyadan uzaklaştırmış ve ilk yerli tayyareyi yapmayı kafasına koymuş, mekanik kanatlara sahip olmak isteyen bir Hezarfen. 

"Gökyüzü" onun için yeryüzünden daha etkileyici ve daha heyecan vericidir. 1. Dünya Savaşı sırasında tüm canlı türleri birbirlerini yok etmeye kararlıyken o, gökyüzündeki canlılar arasında ilk yerli metal kanatlarıyla süzülmek ve kahraman kimliğine kavuşmak isteyen bir pilot olarak karşımıza çıkıyor.

Girişimci ve hayalperestlerin tek istediği, hayal edebilmenin ve bunu gerçekleştirebilmenin mümkün olduğuna inanılması ve biraz mali destek sağlanmasıdır. Eğer doğru bir sponsor bulunabilseydi Tesla, o eşsiz "Tesla Bobini'ni" gerçekleştirecek ve dünya enerjisi şu andan daha üst bir seviyeye sahip olabilecekken bu tür dahiler, armağan edilen hediyeleri gerçekleştirme çabaları ve yanlış mekan yanlış zaman rastlantıları yüzünden evren olarak daha karanlık bir döneme denk gelmiş. Buna rağmen birçok şeyin gerçekleşebilmiş olması hırs ve yeteneğin desteklenmesi gerektiğini hatırlatır hale gelmiştir. 'Dahi' ile 'deli' arasındaki ince çizgiyi, girişim sonrası gelişme üzerine verilmesi gereken tüm fedakarlıkları ve harcanılan zamanları "zor" bir mücadele olarak görüyoruz.

Hikaye bize Vecihi nezdinde 1. Dünya Savaşı'nın hikayesini, ilk düşman uçağını düşüren bir kahraman profili ile sunmaktadır. Yanlış giden bir dönem, sahip olmadığımız metal silahların bize karşı kullanılması ve Hilmi Cem'in ikide iki yaparak bunları bertaraf etmesi görsel olarak sunuluyor.

Her sahnede rüzgar, hem mecazi hem de tam anlamıyla patlıyor. Aşırı sorunlar yaşanacağı belli olan bir dönem... Türkiye havacılığı dünyanın geri kalanına yetişmeli. Arkadan gelen bir itmenin başlangıcı ve bir parçası olarak rüzgar da bizi bir şeylere iter.

Gökyüzüne karşı daha ciddi hazırlıklarda olmamız gerektiğini hatırlatan bir tarihi yolculuk. Vecihi karşımıza genç ve iddialı bir idealist olarak çıkıyor. Dönem savaşı havacılık macerasının baş kişisi olarak  dönemi artıları ve eksileri ile yansıtıyor, tek ilgisi uçmak ve uçaklar olan bir hayalperest şeklinde.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları