Kötü çalışma koşullarına karşı birlik olup, erk yönetime direniş gösteren müslüman ve gayri müslim kadınların mücadelesi.

Politik olarak ağır ama misyonu dürüst.

I9. Yüzyılın ortalarında kumaş üretimi yapılan Bursa'nın isimsiz bir kasabasında geçen Grev, aşktan ölüme, işçi ilişkilerine ve sınıf savaşına kadar herşeyi ele alan ve onu tabana yayan yalın ve kasvetli bir dramadır. 

Osmanlı İmparator"luğu döneminde berbat çalışma koşullarına karşı direniş gösteren işçi kadınların bu hikayesi, farklı karakterler üzerinden gösterdikleri eşsiz direnişin anlatıldığı film'de, sufrajet nedeniyle başı belaya giren  İngiliz Sarah, ülkesinden ayrılarak anlaşmalı evlilik yaptığı eşcinsel eşi John'un yanına Bursa'ya gitmesiyle başlıyor. 

Itziar Ituno, fakir bir işçi ailesinin talihsiz kızı Sarah rolünde.Kendisinden önce annesi ve ondan önce anneannesi gibi Sarah'ta haftanın yedi günü gün doğmadan kalkar ve ipek atölyesine gider. Emile Zola'nın 1880'lerde geçen KuzeyFransa'daki köylü madencilerin içleracısı çalışma ve yaşam şartları hakkındaki bir romanından uyarlanan Grev, açıkçası samimi ve içten.

Biz kazanacağız...

Neyse ki bu pek tecrübesi olmayan Metin Yeğin filmi, dağıtıcı firma TME sayesinde piyasanın ilgisini hemen çekmeyi başarıyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları