II. Dünya Savaşı'nın en karanlık dönemlerinden birinde, Alman Nazi Kuvvetleri'nin işgali altındaki küçük bir Belarus kasabasındayız.

...Gel ve Gör, maalesef yorucu bir şaheser.

Ortalama bir film yapımcısından sizin için tüm zamanların en iyi savaş karşıtı filmlerini listelemesini istediğinizde muhtemelen listede, Er Ryan'ı Kurtarmak, Schindler'ın Listesi ve Full Metal Jacket gibi ortak filmleri göreceksiniz. Tamam, hepsi türün en iyileri sıfatını hak ediyor. Ancak her zaman kenarlarda bir yerlerde gözden kaçan bir film vardır! Gel ve Gör gibi...

Elen Klimov yapımı Idi i smotri'nin böyle bir listede en ön saflarda yer almamasının sayısız nedeni var: film biraz uzun, sert ve oldukça vahşi... Sovyet Rusya'da habersiz üretildi ve en önemlisi çoğu sinemaseverin midesi, filmin sunduğu farklı savaş karşıtı tasviri kaldırmayabilir.

Reflü veya gastriti olmayan sağlam bir mideye sahipseniz bu kaotik geçmiş dünyayı kaldırabilirsiniz. Sizler de bu filmi keyif(siz)le izleyebilirsiniz.

Sovyet yönetmen Elem Klimov'un Gel ve Gör'ü, savaşın yıkımını bir kahramanlık pırıltısıyla telafi etmeye kalkışmadan gösteren birkaç filmden biridir. Klimov'un çocuklarının II. Dünya Savaşı esnasında kuşatma altındaki Stalingrad'dan kaçma travmasından yola çıkan film, Nazilerle savaşmak adına Belaruslu partizanlara katılan fakat biriminden ayrılan Floryan adlı çocuğu izler.

Bir patlama sırasında kulak zarı parçalanır ve o andan itibaren film, giderek artan dehşetli sahneler ile devam eder. Bunlardan biri de cesetlerin üs üste yığıldığı çocuğun köyüdür. Filmde kefaret veya kaçınma yoksa da, Elem Klimov yarattığı korkunç görüntülerde bile tuhaf bir güzellik bulup çıkarıyor. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları