Hayatında tek bir gün bile çalışmamış Vito, himayesindeki kadınları sömürerek para kazanır Elindeki en iyi kadın hapse girince talihi tersine döner.

Fellini ve De Sica'dan bile daha kötümser bir tablo çiziyor.

61'de Passolini"nin ilk  filmi Accatone'in galası yapıldığında hem sağ hem de solcu eleştirmenler şok oldu.  Bazıları filmi 'skandal' bazıları ise 'şirk' olarak tanımladı.Bugün bu filmi izlerken tepkileri az çok anlayabiliyoruz. Ancak, Neo-gerçekçi tavrı saygıyı hak ediyor.

Dilenci lakaplı Vitto, Roma'nın kenar  mahallelerinde debelenip duran yitik, zavallı, sıradan ve bencil bir adamdır. Karısı ve iki çocuğu olmasına rağmen Madeline adında bir fahişeyle yaşıyor ve onu pazarlayarak  geçimini sürdürüyor.Madeline bir gece işteyken, eski pezevengi tarafından kaçırılır ve ölesiye dövülür. Kadın adalete başvurur, ancak fahişelik suçundan kendisi hapse atılır.

Para kaynağını kaybeden  Vitto, bu kez gerçekten dilenmek zorunda kalır. Bir ara karısına dönmeye çalışsa da kardeşleri tarafından  darp edilir. Bir iş bulup çalışmayı da dener ama sürdüremez, çünkü tembel bünyesi buna hiç alışık değildir.

7. Günah.

Passolini bu filmi sırf Katolik Kilisesini kızdırmak için çektiği gerçeğini ölmeden önce bir röportajında kahkahalar atarak açıklar.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları