1978 ABD televizyon tarihinin ilk orijinal yapımı olan Dallas, kaderinin doğuşunu tüm dünyaya izletmeyi başarmıştır.

Galon şapkalı petrol alanlarının büyüklüğünü, egemenlik altına alan Texas'ta bulunan ve güzel kadınların kaçınılmaz olarak ölümcül ya da sarhoş olduğu yerde görülen utanmaz bir melodram ve ahlaksızlığın giderek çılgın bir karışımı olan şovun adı Dallas'tır ve dünya çapındaki izleyicilerin seyretmesine etki edecek şekilde merkezi ikonografik karakterleri, hüzün gibi güçlü ve bağımlılık yaratacak şekilde tasarlanmıştır.

Zamanında ABD'de gündüz gösteriminden başka bir şey olarak görülmedi ve kesinlikle Prime Time'da yayınlanacak bir proje olarak da ciddiye alınmadı. Hikayeleri yalnızca para, güç, açgözlülük, intikam ve güzel kadın çatışmalarına dayanmış olsa da Dallas, sonsuza dek TV ekranlarından kaybolmadan önce makul bir şekilde keyif almış olabilirdi. Ancak Dallas'ın bu özelliği, dünyanın dört bir yanındaki 57 ülkede 300 milyon izleyici kitlesi tarafından izlenmesine yol açtı. Özenle seçilmiş olan Jr. Ewing, tartışmalı olarak tüm zamanların en büyük kötü adamıydı.

Ewing, tüm servetine sahip olmadan önce eski ortağı Digger Bannes'ı aldatır ve talihsiz adamın sevgilisi Eleanor Southworth ile kaçar. Bu iki sevgilinin yıllar sonra John, Bobby ve Gray olmak üzere üç oğlu dünyaya gelir. Digger, uzun zaman önce intikam almaktan vazgeçmiş gibi görünse de kızgınlığı, ailesi tarafından körüklenmeye devam etmektedir. Ewing'in küçük oğlu Bobby Jr. Digger'ın kızı Pam ile evlenir. Bobby babası gibi değildir; vicdanlı, dürüst, adil ve sadık birisidir.

"Jr Ewing'i kim öldürdü?"

Tüm dünyanın merak ettiği bu soruya 1980 yılında cevap bulundu. Jr. Ewing'e kin tutmuş 15 karakteri sırasıyla izleyen izleyicilerin bildiği ama aslında kimsenin tahmin bile edemediği bir sürpriz ile yapım ekibi bu soruya cevap verdi. Cevap çok sert ve "Vay be!"liktir. Çünkü Ewing'i öldüren, çocuğuna hamile olan karısı Kristen Shepard'ın ta kendisidir. Katil olarak ilk ortaya çıktığında Amerikalılar'ın yüzde 80'i gece televizyonda  Dallas'ı izliyordu ve dünya çapında televizyon tarihinin en çok izlenen ve beğenilen sahnesi olarak tarihe geçti.

Larry Hangman'ın tamamen bencil, caydırıcı ve parasal doğaya sahip unutulmaz Jr. Ewing karakteri, sadece Dallas'ı toplamakla kalmadı; televizyon dizisi olmasının yanı sıra, yorgun bir neslin üstesinden gelmiş dünya görüntüsünü de sunmuş oldu.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları