İnsanlığın en büyük lekesinde, İkinci Dünya Savaşı'nda, esir düşen bir grup askerin kaçma hikayesini izliyoruz.

Film iki bölümden oluşuyor; birinci bölüm kaçma planları, ikinci bölüm ise kaçmaya çalışmaları.

Bir sürü havalı erkek.

II. Dünya Savaşı sırasında stres altındaki tüm o erkeklerin gerçekleştirdiği imkansız şeyler hakkında yüzlerce hatta binlerce hikaye olmalı.

İşte en iyi hikayelerden biri.

Gerçek bir öyküye dayanan bu film birinci sınıf bir macera sunuyor. Neredeyse her dakikası gergin, şimdi ve sonraki gerginliği hafifletmek için ara sıra mizaha da başvuruyor.

Tüm zamanların en iyi "Kaçış" filmlerinden birisi olan "Büyük Kaçış" aynı zamanda ulusal arenada tanınan bir sürü popüler isme de sahip.

II. Dünya Savaşı sırasında yüksek güvenlikli bir kampta tutulan bir grup savaş esiri, Almanlar tarafından büyük bir titizlikle gözlemlenmektedir. Alman güçleri bu kamptan çıkmalarının imkansız olduğunu defalarca belirtse de bir İngiliz esir, bir hendek kazıcısı ve usta bir hırsızdan oluşan ekip sınırları zorlayarak imkansızı gerçekleştirir. 

Ancak sorun sadece çıkmış olabilmek değildir... 

Film, elbette bir savaş filmi ve gerçek savaş karşıtı filmlerden önceki bir dönemi takip ettiği için, ilham aldığı öykünün arkasındaki trajediyi kurgulamıyor. Kendi milli çabalarına rağmen finalde Amerikalı erkeklerin özgürlüklerini kazanamamaları bizler için sürpriz olsa da gerçek hikayenin dışına çıkılmamış olması maalesef biraz burukluk yaratıyor. 

Büyük Kaçış, oldukça uzun olmasına rağmen ilham vericidir. Bu sağlam ve küçük bir macera ve etrafta bunun gibi yeterli sayıda film yok.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları