Alınmayan önlemler ve plansız çalışma koşulları yüzünden her geçen gün madenlerde ölen işçi sayısı sürekli artmaktadır. İlyas işçileri bu ölümlere karşı örgütlemeye kararlıdır.

Umutsuz madencileri işaret eden son derece dokunaklı bir film.

I978'de Özkan, grevdeki kömür madencilerinin çalışma koşullarını gözlemlemek adına maden şehri olarak bilinen Zonguldak"a gitti. Bu deneyim hakkında bir senaryo yazdı ve kölelerden biraz daha iyi şartlara sahip bu madencilere bir film yaparak dikkat çekmek istedi.

Birçok yönetmenin kurgu ve hayal gücünden esinlendiği bir zamanda yazar olarak başlayan Özkan filmin gerçek hayattan alınmış gibi görünmesi için gerçeği gerçekle yığarak ayrıntılı bir gerçekçilik tarzına öncülük yaptı. İşçileri ve madenleri gösteren setler o kadar gerçekçi ki film neredeyse 1.000 ft derinlikte çekilmiş gibi hissettirir.

Hikaye oldukça basit bir hikayedir. Madenlerden çok uzak olmayan soğuk ve dumanlı bir kasabada bir şekilde işlerine gitmeye çalışan madencilerle tanışırız.

İşçiler birleşin!..

Filmin genel etkisi;zamanı ve mekanı kurguda o kadar gerçekçi görsel ve dramatik imgeler le sunar Ki, seyircinin bu duyguları hissetmemesi imkansızdır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları