Louise May Alcoutt'un klasikleşmiş romanından uyarlanan filmin yönetmen koltuğunda 'Uğur Böceği' ile ilk yönetmenlik denemesini başarıyla gerçekleştiren Greta Gerwig oturuyor.

Küçük Kadınlar, elbette yılın en iyisi olmasa da en hassas filmlerinden biri.

Bazı insanlar bükülemeyecek kadar güçlüdür.

92. Akademi, 2020 yılı için aday listesi yayınlandıktan kısa bir süre sonra, Küçük Kadınlar filminin yönetmeni Greta Gerwig'in listede olmayışını fark eden popüler eleştirmenlerin birçoğu, Akademi jüri üyelerinin üzerindeki baskıyı bir kat daha arttırdı. En İyi Film, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Uyarlama Senaryo da dahil olmak üzere hiçbir kategoride aday değildi. Ama yönetmenin ve filmin listede olmayışını mantıklı bir dille açıklayabiliriz çünkü yönetmeni ve filmi aday göstermek için listeden hangi ismi çıkarabilirsin ki?

Parazit? Bong Joon-Ho? İrlandalı - Martin Scorsese? Todd Phillips - Joker? Quentin Tarantino - Bir Zamanlar...Hollywood'da? Sam Mendes- 1917? Ancak Küçük Kadınlar'ı izledikten sonra altıncı aday göstermenin doğru olabileceğini düşünmeye başladım. Ne yazık ki bu sene de -feministlerin aşırı baskılarına rağmen- en iyilerde hiç kadın yönetmen aday olamadı. Akademi'yi özel kılan da bu, sırf kadın ya da sırf siyah olduğu için değil, hak ettiğini düşündüğü için bu ödüller dağıtılıyor.

Greta Gerwig'in filmi ile başardığı şey, yukarıda listelenen filmlerin hiçbirinden alt düzeyde değildir. Louise Alcott'un çok satan romanının yeni bir uyarlaması olan 'Küçük Kadınlar' özüne sadık ve her karesinde özgün dokunuşlara sahiptir. Gerwig, son filmi 'Uğur Böceği' ile yetenekli bir hikaye anlatıcısı olduğunu kanıtlamıştı ve bir kez daha, başka bir yazarın çalışmasındaki resmi ve trajediyi sayfaların ortasından doğru bir şekilde ortaya çıkarabileceğini gösterdi.

Little Woman, İç Savaş Sonrası Amerika'da yaşamlarını sürdürmeye çalışan dört kardeşin hikayesi. Meg, Jo, Beth ve Amy birbirinden tamamen farklı karaktere sahip dört kız kardeştir. Çocukluk dönemini geride bırakırken kadınlığa geçiş süreçlerinde kardeşler türlü dertlerle boğuşur. Babaları Amerika İç Savaşı'na katılan dört genç kız, anneleri ile birlikte yaşam mücadelesi vermeye başlar. Bu zorlu süreçte en büyük kazançları birbirlerinin yanında olmalarıdır. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları