Sam Raimi'nin yanında yetişen Coen Kardeşler'in bu ilk filmi, hem sürprizlerle dolu senaryosuyla müthiş birlikteliklerini müjdeler hem de kara filmlere olan meraklarını bir saygı duruşuyla göstermelerine vesile olur.

Her bir kararın ve her bir sonucun mantıklı göründüğü düşük bütçeli bir başyapıt.

Dünya şikayet eden insanlarla dolu.

Bir bar sahibi, ilişkilerini öğrendikten sonra karısını ve aşığını öldürmek için bir katil kiralar. İlerleyen hikaye boyunca tuhaf, ironik ve şiddet içeren komik olaylar meydana gelir ve film cinayetle sonuçlanır.

Coen Kardeşler, Kansız sonrası birlikte 20'nin üzerinde -beğeni toplayacak- film çekmişlerdir. İlk filmleri Kansız'dan sonra hayranlarını, bir romantik kara komedi olan Arizona Junior'la şaşırtmışlardır ve o zamandan beri karanlığı kahkahalarla harmanlayarak beklentileri altüst etmeye devam etmektedirler. 

Kardeşler, yönetmenlik kariyerlerine bu kana bulanmış filmle başladılar. Neo noir benzeri bir gerilim olan Kansız, daha sonraki filmlerinde yeniden başvuracakları temaların pek çoğunu içinde barındırır; pespaye bir bar sahibi, karısını öldürtmek için kendinden bile daha pespaye bir özel dedektif kiralar.

Teşebbüs; kesişmeler, çifte kesişmeler ve düpedüz yetersizlik nedeniyle dahil olan herkes için kanlı bir biçimde ters gider. Fakat Coen Kardeşler, sonucu absürt, komik, korkunç ve kaçınılmaz kılmakta başarılı olur. Eleştirmen Roger Ebert, Coenlerin becerilerini tanımlarken "Tuğlaları zekice kullanarak çılgınca duvarlar örüyorlar," der ve bunun Kansız'dan daha geçerli olduğu bir film yoktur.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları