İki çocuk annesi Hanım, bir gün adı 'Antep Sofrası' olan bir lokantaya iş başvurusu için gider.

"Yaş da sevgi gibidir, saklanamaz."

Şimdiye kadar yapılmış en iyi diziler arasında adından sıkça söz ettirenlerden biri olma özelliği taşıyan bu mini seride bulunan her aktör, kendine biçilen rolü çok iyi sunar ve karakterlerini o kadar gerçekçi bir kurgu halinde sunarak seyirciye yansıtırlar ki bazen pür dikkat izlemekten başka bir şey gelmez seyircinin elinden. Hikayesi genel olarak drama üzerine kurulmuş gibi gözükse de romantizm ve eğlencesi aktörler tarafından bireysel olarak çok iyi ayarlanmış bir yapım.

Bir aşk hikayesinde genel itibariyle aranan görsel cazibe gerektiren olgulardan ilki, iki gencin yaşadığı aşktır. Burada ise yaşları kemale ermiş, emekliliklerine yaklaşmakta olan iki dul yer almaktadır baş rollerde. Yaşamış olduğumuz hayatın erkek ve kadın açısından ayrı ayrı zorluklarına değinen dizide, bir çiftin yaşamı birlikte göğüsleme zorunluluğu her ne kadar gösteriliyor gibi bir hal almış olsa da aslında çok farklı bir tema ve şablona sahiptir. Adından da anlaşılacağı gibi 'İkinci Bahar' yaşamı sunmaktadır.

Baş karakterlerden biri olan Ali Haydar Usta, Gaziantepli bir kebap ustasıdır. Üç kızı ile birlikte aynı evi paylaşan ve hem iş hem de çocuklarının yoğunluğu ile zamanın bütün bir bölümünü mücadele ederek geçirmek zorunda kalan yerel bir figürdür. Diğer baş karakter ise Hanım'dır. İlk görüşte sert, mesafeli, Anadolu kadını özelliği barındıran ve anne rolü ile mücadele eden bir kadındır. Sorunlu ve aileye hiçbir faydası olmayan oğlu ve kızıyla uğraşmak zorunda kalmış bir annedir. Bu ikili istemsiz bir şekilde Antep Sofrası'nda Hanım'ın bulaşıkçı olarak işe başlamasıyla seyir keyfi sunan veteran bir aşk hikayesinin içerisinde bulurlar kendilerini.

Masal, Samatya'daki küçük bir mahalle arasında başlar. Hanım'ın iş başvurusundan sonra kebap ustası Ali Haydar Usta'nın ve Hanım'ın inişli çıkışlı işçi-işveren diyaloglarıyla ilerleyen hikayede zoraki ve mecburi bir aşk hikayesi gibi görünen bu monologlar, aslında mantıktan çok duyguların yaşandığı bir aşk hikayesi sunmaktadır.

Hüzün, keder ve kaygılarla birlikte dolu bir mutfakta birbirlerine olan destekleri ve yaşadıkları olağan dışı zorlukları birlikte atlatmaya çalışmaları çok güzel duruyor ve tecrübeli aktörler sayesinde çok kaliteli aktarılıyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları