Esnaf ile bir uzaylının yeni maceralarının anlatıldığı epik bir hikaye.

Cem Yılmaz, belki de Türkiye'nin en popüler ismidir. Bu zamana kadar yapılmış on binlerce haber, görsel yayın, stand up, reklam, film ve gösteri ile en az haftada üç kez ismini duyduğumuz bir fenomen'dir kendileri.

GORA'nın devamı olarak karşımıza Arif V 216 ile çıkar. Türkiye'nin ilk didaktik komedi ustası Sadri Alışık'ın Turist Ömer'i modern adaptasyon ile karşımıza Arif olarak restore bir halde sunar. Arif, Turist Ömer'in fütürist bir yansıması. Bu kez hikayesi uzayda değil, yeryüzünde.

Filmde 60'ların o parıltılı, şaşalı, vintage dünyasına gidiyoruz. Karşımıza kimler çıkmıyor ki? Zeki Müren, Turist Ömer ve daha bilmediğimiz ne sürprizler... Cem Yılmaz'ın bu filmi üst kalite bir film-bilim kurgu filmi; adına çıkmış en sağlam filmler arasına girebileceğini, hatta yarışabileceğini bile izlerken kestirebiliyorsunuz. Renk, hikaye ve hareket adına derinlik ve felsefe içeren görsel bir şova hazır olsanız iyi olur.

"Mutlu ve biraz deforme olmuş Arif yılların hırpaladığı bir bilim kurgu estetiğini kucaklıyor. Arif V 216'nın şöhreti artık tüm ülke sınırlarına yayılmış durumda, onlar artık hepimizin tanıdığı kahramanlar. Ozan Güven, Zafer Algöz ve Cem Yılmaz üçlüsü... Aslında sevimli bir enerjileri var ve aralarındaki arkadaşlık sahnede uyum sergileyerek farklı performanslar çıkmasına sebebiyet veriyor."

Bütün bu isimler, filmin yoğunlaşmasıyla birlikte hikayenin ana hattının nerede olduğunu kaybetmemize neden oluyor ve hareketlerin mini seri bir dizi haline gelmesiyle kopuk kopuk sahneler karşımıza çıkmaya başlıyor. Filmin üst bütçesi ve kalitesi çok muazzam ama anlaşılabilirliği biraz dağınık gibi. 80 öncesi doğanların izleyip beğenebileceği ama 90'lar ve 2000'lerin pek de favori filmleri arasına giremeyecek riskte olması da endişelendirmiyor değil. Bu belirli karakterleri filmin büyük parçalarından ayırma kararı, geniş ekranın bazı unsurlarının daha sürpriz olmasını sağlamak için olabilir.

Bu filmde ortaya çıkan başka bir şey de sevgi... Ozan, Zafer ve Cem'in birbirlerine olan sevgileri, bağlılık ve dostlukları herkesin dikkatini çeken bir konu olarak TV'lerde karşımıza çıkıyor. Parlak ve estetik karakter komedisi, biraz da 60'ların etkisiyle karşımıza çıkıyor.

"Filmde küfür yok, komedi filmleri için baya riskli bir durum."

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları