Sadece cesur birkaç itfaiyeci ve görünmeyen fedakarlıkları.

İtfaiyeci filmleri en güçlü savaş karşıtı filmlerden birisidir. Kabul edelim ki Backdraft'taki bir seri kundakçının izini süren mürettebattan bu yana herhangi bir itfaiyeci filmine denk gelmedim. Yine de ateş, yüzsüz ve acımasız bir sinematik düşman. İnsanların sinemaya, televizyona ya da haberlere karşı savaşmasını izlemek, doğa ana ile savaşmak gibi görünüyor. Doğa, kendisini alevler altına alarak ortaya çıkardığı korku ile uğraşma konusunda daha fazla bilgi sahibidir. İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana savaşta savaşmaktansa yangınları durdurmaya çalışan insanlara karşı az ve ani kaygı uyandıran silahlı ateş hareketinden daha manevi bir sorun yoktur.

Arizona'nın Grande dağının gerçek hikayesinde, cesur itfaiye grubu olarak belgelendirilen Eric Marsch'ın amirliğindeki yerel kahramanlar harika bir tempo sergiliyor. Filmde yine de ateşten kurtulamamaları nedeniyle onaylanmamış ve sinirli ruh halleriyle karşılaşıyoruz.

Peter Berg'in Korkusuzlar'ı filmiyle belirlenen türdeki şablonu takiben, sadece 'cesur gerçek amerikan kahramanlarının' gerçek bir hikayesidir. Filmin arkasındaki gerçek olayları bilmiyorsanız film belli etmez. Bunun yerine film bizi orman yangınlarının öne çıktığı ve orman itfaiyecileri topluluğunu tanıtarak ilerler, gerçek bir hikaye olmasına rağmen.

İtfaiye şirketinin başında Eric Marsh önderliğinde, hayatları Arizona yangın sezonunun içerisine kadar sızdığında ve alevleri bekletmek için sürdürülmekte olan savaşta olduğu gibi sadece fiziksel alevler değil, yangının zeminine karşı aileyi, çocukları ve rekabeti özetleyen bir dizi reforma uğramış bir suçlu, bunlardan bazıları diğerlerinden daha inişli çıkışlı bir grafik sergiler.* Ayrıca alev filmleri sırasında üstün bir yer kaplıyor.

Kosinski mücadelesinin asıl odağı, insan hikayeleriyle alakalıdır. Hikayelerin doğru olduğu ve karakterlerin gerçek insanlara dayandığı göz önüne alındığında bunu yazmak garip geliyor ancak çoğu zaman bu yollarla karşılaşmaz. Özellikle Miles Teller, Brendan Mcdnoug'u ele geçirmek için tam zaman ayırıyor, umutsuzca hayatını değiştirmeye ve iyi bir baba olmaya çalışıyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları