Film, bir kadın ile oğlunun evine sığınan kanun kaçağının, anne ve çocuğuyla girdiği ilişkiye odaklanıyor.

İlk insandan bu yana, zora düştüğümüzde tek çaremizdir kaçmak...

Toplum içinde, hatta büyük ya da küçük bir aile içerisinde, dost bir kalple ilişki kurmak ve yaşamımıza duygusal bir anlam katmak için gösterdiğimiz çabalar üzerine farklı bir anlatı, yani hayatın gerçeği üzerine bir film...

Kaosun içinden çıkmış yaralı bir kaçak...

40'ına yaklaşan, kocası tarafından yalnız bırakılmış bir kadınla, bir kaçağın hikayesi. Evi terk etmesinin üzerinden yıllar geçmiş olmasına rağmen eşinden bir haber alamamış, çocuğunun ve evinin tüm yükünü üzerine almış olan Hacer ile eli hak arayışı yüzünden kana bulanmış kaçak Ali'nin hikayesi.

Sinemanın işlevleri arasında hayal ve gerçeği bir hikaye aracılığıyla anlatmak, uzun bir geçmişi, tüm bir kuşağı yahut bir yüzyılı kapsayan yeni bir döküm yaratmak, geçmişten bugüne ve oradan yarına uzanan bir çizgi üzerinde ciddi, sağlam, radikal bir hesaplaşmaya girmek vardır. Film de tam olarak bu sularda yüzüyor. Nihayet çokça unutulan bu işlevi yerine getiren, üstelik bunu yaparken son derece öğretici ve yenilikçi olmayı başaran, kendi alanında bir klasik.

Filmi izleyince yönetmen bize bir soru soruyor, oldukça basit ve bilindik: Bir kelebeğin kanatlarını çırpması dünyanın öte tarafında bir fırtına doğurur mu? Bazen gözle göremeyeceğimiz kadar küçük değişikliklerin geleceğimizin biçimlenmesinde büyük bir etkiye sahip olabileceği gerçeği... Filmde de olduğu gibi, İzmir'e çalışmaya gelen bir kadının evine, gece yarısı cinayet şüphelisi bir adamın girmesi aslında net bir cevap veriyor.

Her ne kadar görüntü ve ilerleyiş tam bir kara film örneği olsa da filmi çarpık bir aşk filmi gibi izlemek daha doğrudur. Hikaye, bir cinayet sonrasında oluşan tesadüf karmaşasının üzerine kurulur. Görünüşte büyük bir suç işlemiş bir adamın, yeni tanışacağı bir kadınla aşk yaşayabilmesi için gereken tüm suç ve aksiyon unsurlarına sahiptir. Usta yönetmen bundan önceki yapımlarında, kendi çizgisi dışına çıktığı birkaç proje sonrası "iyice dağıldı" denilen imajını düzelttiği başyapıt olmasıyla önemli bir yapım olduğunu söyleyebiliriz.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları