Günaydın isimli büyük bir gazetenin editörü olan Walter Burns, aynı gazetede çalıştığı eski karısı Hildy'nin sigortacı bir adamla nişanlandığını ve evlenmek üzere olduğunu öğrenir.

İğrenç şekilde harikasın

Howard Hawks'ın günlük gazete dünyasına dair zekice yazılmış absürd komedisi siyah beyaz dönemin en akıllıca yapılmış filmlerinden biridir. Üst üste bindirilmiş, makineli tüfek hızındaki diyaloglarıyla ünlü olan film iyi bir öykü bulmak uğruna her yola gelebilen gazetecileri resmeder. Filmin başarılı gazetecileri yalan söyler, aldatır ve entrika çevirir, ama yinede izleyiciyi karizmaları, enerjileri ve zekice komik zamanlamasıyla kazanmayı bilirler.

Tiyatro oyunu uyarlaması

Cuma Kızı basının ahlaksız dünyası üzerine bir oyun olan Beyaz Kağıt adlı 1928 tarihli oyuna dayanır-ki onun film versiyonu daha önceden yapılmıştı. Beyaz Sayfa'da espri savaşı iki gazeteci arasındadır, ama Hawks çok önemli bir değişiklik yapmıştır. Kız arkadaşıyla oyunla ilgili sahneler okuduktan sonra, Hawks'ın böyle haykırdığı rivayet edilir: "Hey, bu bir kadın ve bir erkekle iki erkekle ilgili olduğundan bile daha iyi." ve böylelikle, Charles Lederer'in senaryosunda iki gazeteci yeni boşanmış bir çift olur.

Deneyimli editör Walter Burns ve onun birinci sınıf bir gazeteci olan eski karısı Hildy Johnson. Bu değişiklik erkek ve kadınların hayatta ne istediklerine dair fikirlerle oynayarak taşlamaya romantik bir açı ekledi.

Kadının ikilemi

Açılış sahnesinde Rosalind Russell'in oynadığı Hildy-eski kocası ve aynı zamanda patronu Walter ile girdiği hızlı bir söz düellosunda söyleyecek bir kelime bulmakta zorlandığı sırada-sigortacı Bruce Baldwin ile evlenmek üzere olduğunu ilan eder.

Bruce sıkıcıdır, ama Hildy bir eş ve bir anne olarak normal bir hayatı olan bir insan olmak için gazeteciliğin kötü ve aşağılık dünyasından kaçmak istediğini söyler. Bu ev ve kariyer arasında bir seçimdir, ama Walter basın dünyasının heyecanının yıldız bir gazeteci olarak işi bırakmak için fazla çekici olduğundan emindir. Film-hüküm giymiş katil Earl Williams'ın idam edilmesi hakkındaki bir habere onu dahil ettiği, ona bunu anlatmak için gösterdiği çabaları etrafında ilerler.

Walter, Hildy'i geri kazanma yolundaki çabalarında çok saldırganca davranır. Williams'ın arkadaşı olan Molly pencereden ölümüne atladığında neredeyse duraksamaz. Yine de Grant, Walter'ı öyle bir caka ve zeka ile oynar ki, Hildy'i olaya dahil ederken izleyici onu destekler. Hildy şaşılmayacak bir şekilde ona der ki: "Walter, sen  harikasın, mide bulandıracak bir şekilde." Ama yinede Hildy yolun her adımında onunla uyum halindedir, çünkü birbirleri için yaratılmışlardır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları