Nolan'ın şövalyesinin devamı, bir başyapıt olarak orijinalini geride bırakıyor.

"Peşime düşecek. Beni lanetleyecek. Köpekler salacaksınız. Bunların olmasıda gerekiyor. Çünkü bazen gerçek yeterince iyi değildir. Bazıları fazlasını hakeder. Bazen insanlar inaçlarının ödülünü alır."

Kara Şövalye'yi kendi türündeki en sofistike ve iddialı eser olarak tanımlamak, hiç de abartılı bir söylem değil. Diğer çizgi romanlardan daha üstün hatta kavramlaştırma, yazım, oyunculuk ve yön açısından şaşırtıcı derecede önceliği olan Nolan'ın Batman'i karanlık, karmaşık ve rahatsız edici bir film. Kara Şövalye'nin kendi başına büyük bir sanatsal başarı elde etmeyi başaran ilk resmi çizgi roman uyarlaması niteliğini taşıdığını söylemek yeterli olacaktır.

Batman ile gözler önünde olan başarılı milyarder, ünlü playboy Bruce Wayne olarak geri dönüyor. Harvey Dent adındaki iddialı bir avukat, yasal yollar aracılığıyla kötülükle mücadele etmek adına öne çıktığında Batman olarak da bilinen adam, nöbetçi kişiliğini ilham verecek bir erdem figürüyle iyi bir şekilde değiştirme fırsatı yakalar: Bir vatandaş olarak.

Maalesef Batman'ın bir suç savaşçısı olarak başarısı, bir zamanlar şehri bağımsız olarak kontrol eden suç lordlarının birleşmesidir. Gotham için güçlü sorunlar yaratmaktadır. Joker adındaki yeni düşmanı, özellikle tehlikeli olduğunu çok sert bir şekilde kanıtlıyor. Çünkü sadece Gotham'ın yer altı dünyasını güçlendirmekle kalmıyor, Batman'ın kurmuş olduğu özgürlük ve düzenin temellerini de yok ediyor.

Kara Şövalye'nin en büyük zaferi, tarihte ilk kez çizgi roman tiyatrosunun gerçek dünyaya nakledilmesi ve daha da önemlisi bir kişinin süper dünya suçlularına saldırmaya başlaması. İlk film kesinlikle bu olasılığı ima etti.

Batman'in yalnızca takım elbiseli bir adam değil, bir sembol olduğu fikrini ve bu sembolü yok etmek isteyen bir Joker vardır. Kimliğini gizlemesinin sebebini bilmeseler de Yarasa, Gothamlılar için adalet arayışı içinde olan ve suçluların hayat tarzını tam anlamıyla tehdit eden davranış kuralını temsil ederek şehir için umut oluyor.

Gotham'ı kaosa sürükleyerek Batman'ın sahip olduğu sınırları test eden Joker, yalnızca ölüm  ve imha ile uğraşmakla kalmayıp aynı zamanda örgütlü toplumun felsefi temellerini tahrip ediyor. Başka bir çizgi roman odaklı filmin şimdiye kadar denemiş olduğu türden bir muayene, Örümcek adam filmlerinin duygusal geçiş çizgisiydi. Peter'ın mücadelesi neredeyse tamamen kişiseldir. Oysa Bruce, sadece ahlaki pusulasını korumanın bir yolunu bulmakla kalmaz, aynı zamanda kahramanlığının yankılarının hem halk hem de suçlular için olduğunu düşünür.

Nolan kahramanın incelemesini karakterlerinin yüreklerine ve zihinlerine yansıtarak bu temaları, güzel insan terimleriyle inceliyor. Dent ve ortağı Gordon ise Batman'in varlığını, iyi ve yasayı uygulayabilecekleri, bazen daha yüksek hedefleri gerçekleştirmek için kuralları bükebilecek bir dayanak noktası olarak bakıyorlar. Elbette Joker varoluşunu, Batman'in adaletinin ve karanlık ahlakının belki de en üst düzey uzantısı olarak gördüğü için filmin vahşi yasalarından daha az olsa da hepsini yok etmek istiyor. Her şeyden önce bir film suçlusu olarak son zamanlarda kızgın bir hal sergileyen Joker'in davranışları, derin bir ideolojik motivasyona sahip olmasından gelmektedir.

Bazı mitoloji filmleri gibi Kara Şövalye de gerçekten de her şeyi düşünüyor. Kavramsal ve tamamen mantıklı olmasına rağmen Nolan, film için her türlü ağır işçiliği yapmıştır.


Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları